Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Nüfusun artmasıyla birlikte özel güvenlik görevlilerine olan talep de arttı. Belli şartları yerine getiren ve gerekli eğitimleri tamamlayan kişiler özel güvenlik görevlisi olabilirler. Özel güvenlik görevlileri korumakla yükümlü oldukları alan ve kişilere hizmet verebilmek için özel güvenlik sertifikası almalıdırlar.

Güvenlik Sertifikası Nedir?

Kamuya açık yerleri, ticari amaçla kullanıma açılan kamu kuruluşlarını, kamuda çalışan kişilerin dışında kalan kişileri ve kamuya ait olmayan yerleri korumak amacıyla verilen resmi belge özel güvenlik sertifikasıdır. Parklar, fabrikalar, alışveriş merkezleri, kampüsler, özel hastaneler, siteler, lojmanlar, tesisler ya da iş yerleri gibi çok çeşitli mekânlarda özel güvenlik görevlilerine ihtiyaç duyulabilir.

Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Özel güvenlik görevlileri, silahlı ve silahsız olmak üzere iki farklı şekilde görev almaktadırlar. Bu sınıflandırmayı sağlamakta olan özel eğitimler mevcuttur. Ayrıca silahlı ve silahsız özel güvenlik görevlileri için aranan şartlarda farklılıklar görünmektedir.

Silahsız Özel Güvenlik Görevliliği için gereken şartlar;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • En az ortaokul mezunu olmak,
  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Sicil almaya uygun olmak,
  • Kamu haklarından mahrum olmamak

Silahlı Özel Güvenlik Görevliliği için gereken şartlar;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • En az lise mezunu olmak,
  • 21 yaşını doldurmuş olmak,
  • Sicil almaya uygun olmak,
  • Kamu haklarından mahrum olmamak

Silahlı ve silahsız özel güvenlik görevliliği için gerekli temel şartların dışında bu alanda eğitim aldığını destekleyen ve bu eğitimi bitirdiğini belgeleyen Güvenlik Sertifikasının alınmış olması gerekmektedir. Bu sertifika, verilen eğitimlerin sonunda binevi diploma görevi görecek ve bireylerin resmi olarak işe alımını sağlayacak önemli bir sertifikadır.

İlk Defa Güvenlik Sertifikası Alma

İlk defa güvenlik sertifikası alacak kişiler öncelikle bağlı bulundukları İl Emniyet Müdürlüğü’nden randevu almalıdırlar. Özel güvenlik sertifikası alma İstanbul için e-randevu.istanbul.pol.tr adresinden yapılmaktadır. Farklı illerde ikamet edenler emniyet müdürlüklerinin internet sitelerinden ya da bizzat emniyet müdürlüklerine giderek randevu alabilirler. İlk defa güvenlik sertifikası alma randevusu için öncelikle işlem türü olarak “özel güvenlik kimliği” seçilir. Ardından “silahlı kimlik (ilk müracaat)” ya da “silahsız kimlik (ilk müracaat)” seçeneklerinden birine tıklanır. Son olarak işlem yapılacak birim seçilir. Kimlik numarası ve doğrulama kodu girilerek “Randevu Al” butonuna tıklanır. Gelen ekrandan size uyan randevu tarihlerinden birini seçin ve işleminizi tamamlayın.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir