Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Araç Muayenesi; trafiğe çıkacak olan motorlu ve motorsuz olan araçların kontrolünün yapılmasıdır. Araç muayenesi yaptırmak çok önemli bir konu olup, her 10 kazanın 8’i ortalama araç kusurundan kaynaklanan kazalardan oluşmaktadır. Yaptırılan muayeneler sonucu kazalar azalır ve daha sağlıklı bir sürüş gerçekleşir. Düzenli yaptırılan muayeneler aracımızın ömrünü de uzatır hatta çevre kirliliği ve küresel ısınmanın bile araç muayene sonucun da önüne geçilebilir. Arabaların egzozlarından çıkan siyah dumanlar küresel ısınmaya yol açan etmenlerdir. Araç muayenesinde egzozlar da kontrol edilir ve çıkan siyah dumanın önüne geçilir. Her aracın bu muayeneyi aksatmadan yaptığını düşünürsek belki küresel ısınmanın bile önüne geçebiliriz.

Araç Muayene Zamanları

  • Özel araçlar; 3. Yılın sonunda devamın da iki yılda bir
  • Resmi araçlar; 2. Yılın sonunda her yıl
  • Traktörler; 3. Yılın sonunda ve her 3 yılda bir
  • İki ve üç tekerlekli araçlar; 3. Yılın sonunda her üç yılda bir
  • Diğer araçlar; 1. Yılın sonunda ve yılda bir

Aracı muayeneye, ruhsat sahibi olan kişinin götürmesi şartı yoktur. Ancak, muayeneye götüren kişi aracı teslim almaya gitmelidir. Yoksa aracınızı güvenlik nedeni ile teslim alamazsınız.

Araç Muayenesine Gitmek İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

  • Ruhsat, muayene izin belgesi
  • Tüplü arabalar için gaz sızdırmaz raporu
  • Trafik sigorta belgesi

Araç Muayenesine Randevu Nasıl Alınır?

Randevusu araç muayene istasyonlarından alınabilecek olan araç muayenesinin kısa ve pratik yolu internetten randevu almaktır. Alınan randevu sonucunda randevuyu aldığınız günün belirlenen tarihinde muayene olmanız gerekmektedir. Araç muayene tarihi geçen araçlardan %5 gecikme zammı ve cezası alınmaktadır.

2015 Yılı Araç Muayenesi İçin Belirlenen Fiyatlar:
Otobüs, Kamyon, Çekici araçlar: 245,44 TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork: 181,72 TL
Traktör, motor, motosiklet: 93,22 TL

Fiyatlara (KDV dahil) muayene ücretleri peşin alınmaktadır. Muayene sonucu ağır hasarlı ve hatalı raporu verilen araçların trafiğe çıkması sorunludur. Araç muayenesi için randevuyu Tüvtürk Web Sitesi adresinden alabilirsiniz. Yaşanılası bir dünya oluşturmak için, çok küçük önlemler gibi gözükse de trafikte kayıtlı olan 18 milyon aracı düşünürsek kazasız ve temiz bir hava sahası oluşturmuş oluruz.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir