Pis Yedili Nasıl Oynanır?

Pis yedili 2 ya da daha fazla oyuncu tarafından 52 ya da 104 kartla oynanan bir iskambil oyunudur. Pis yedili oyununda amaç eldeki kartları diğer oyunculardan önce bitirmektir. Pis yedili oyununun 52 kartla jokersiz, 104 kartla jokersiz ya da joker kartları dahil edilerek oynanabilen versiyonları bulunur.

Pis Yedili Kuralları ve Oynanışı

Oyuncular arasından rastgele bir dağıtıcı seçilir. Dağıtıcı kartları karar ve sağındaki oyuncuya kestirir. Her oyuncuya yedişer adet kart dağıtır ve elde kalan kartları yüzü kapalı bir şekilde masaya koyar. Oyun yönü sağdan sola(saat yönünün tersine) doğru döner. Dağıtıcının sağındaki oyuncu oyuna başlar. Bazı kartların belirli özellikleri vardır.

Pis Yedilide Özel Kartlar

Sinek: Başlangıç kartıdır. Oyunda en erken bitecek kart cinsi olduğundan stratejiktir.
Yedi: Eğer bir oyuncu 7’li atarsa sağındaki oyuncu üç kart çekmek zorundadır. Eğer sağındaki oyuncuda da 7 varsa ve o kartı atarsa onun sağındaki oyuncu 6 tane kart çeker. Ve bu şekilde artarak devam eder.
As: As kartının farklı özellikleri vardır. İki oyuncuyla üç oyuncuyla ya da daha fazla oyuncuyla oynarken bu kurallar değişiklik gösterebilir. Size hangisi uygun gelirse onu kullanabilirsiniz.Bunlar şu şekildedir. As atan oyunu karşısındaki oyuncuya atlatır. As atan oyuncu o elde asın üstüne aynı cinste veya değerde başka bir kart atabilir. As atan oyuncunun sağındaki oyuncu yerden bir kart çeker ve o el pas geçer.
Vale: Vale yerdeki kartın cinsi ya da değeri ne olursa olsun atılabilir. Vale atan oyuncu oyunun hangi kart cinsiyle devam etmesi istediğini söyler ve oyun o cinsle devam eder.
On: 10’lu kartı atıldığında oyunun dönüş yönü değişir. Yani oyun sağdan sola oynanıyorsa soldan sağa dönmeye başlar ta ki bir daha 10 atılana kadar.
Joker: Joker kartı ekstra bir karttır. Oyuna dahil edilirse atıldığı anda sağındaki oyuncuya 10 adet kart çektirir.

Oynanış

Oyuna sinek cinsinde bir kartla başlamak zorunludur. İlk elde başlangıç için sinek cinsinde kartı bulunmayan oyuncular sinek kartı gelene kadar yerden kart çekmelidir. İlk elde yani sinek elinde özel kartların vasfı yoktur. Bütün oyuncular ilk kartlarını attıktan sonra oyun normal seyrinde devam eder. Oyunun normal seyri ise şu şekilde devam eder; sırası gelen oyuncu yerdeki kartın cinsinde ya da yerdeki kartın değerinde bir kart atmalıdır. Örneğin yerde sinek 5 varsa sıradaki oyuncu ya sinek ya da başka bir 5 kartı atmalıdır. Bunların dışında oyuncu herhangi cinste bir Vale kartı da atabilir. Eğer elinde bu kartlardan herhangi biri yoksa yerden kart çekmelidir. bir kart çektikten sonra hala elinde atacak doğru kart yoksa oyuncu pas diyebilir. Pas denildiğinde sıra sağdaki oyuncuya geçer.

Pis Yedili Kuralları

Oyunda bazı önemli kurallar vardır.

  • İlk el sinek atmak zorunludur.
  • İlk elde özel kartların özelliği devre dışıdır.
  • Elinde tek kart kaldığında oyuncu ‘tek’ demek zorundadır. Tek demez ise bitemez ve yerden kart çekmelidir.
  • Oyuncu yerden istediği kadar kart çekme özgürlüğüne sahiptir.
  • Eğer bir oyuncu 7 ile biterse sağındaki oyuncu elinde 7 varsa mecburen atmak zorundadır. Aynı kural onun sağındaki oyuncuya geldiyse onda da geçerlidir.

Pis Yedili Puanlama ve Oyun Sonu

Oyunda elindeki bütün kartları bitiren oyuncu o eli kazanmış olur. Diğer oyuncuların ellerinde kalan kartlar sayılır ve ceza olarak hanelerine yazılır. Eğer oyun normal bittiyse kartlar toplamı, Vale ile bittiyse kartlar toplamının 2 katı, 7 ile bittiyse kartlar toplamının 3 katı kadar ceza sayılır. Eğer oyuncuların ellerinde 7 kartı varsa o kart yere bırakılır ve oyuncu her bir 7 için yerden 3 adet kart çekip bunları ceza olarak hesaplar. Eğer yeden çektiği kartlar arasında 7 varsa aynı şekilde onu da yere bırakır ve 3 kart daha çeker. Son olarak joker ile bitilirse cezalar 5 ile çarpılır ve biten oyuncunun sağındaki oyuncu 10 adet kart çeker. En çok cezası olan oyuncu oyunu kaybetmiş sayılır.

Bu Yazıyı Paylaş:

4 yorumlar

  1. Oyunu bitiren oyuncu 7 ile bitirdiğinde ; sıradaki oyuncu 3 kart çekmelimidir!(ellerinde 7 kaldı ise ne olacağını biliyorum) teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.