101 Okey Nasıl Oynanır?

101 Okey oyunu 106 taş 4 ıstaka 1 zar ve 4 kişi ile oynanan popüler bir Türk masa oyunudur. Taşlar her biri ikişer adet olmak üzere 1 den 13 kadar sıralı ve 4 farklı renktedir. Her bir sayıdan toplamda 8 adet taş bulunur. Ayrıca oyunda 2 adet özel taş bulunur. Bu 2 özel taş numarasız yada sahte okey olarak adlandırılır.

101 Okey Oyununun Kuralları

  • Dört oyuncu olmalıdır, oyuncular tek yada eşli şekilde oynar.
  • Oyun turlar şeklinde oynanır. Oyuna başlamadan önce belirlenir. (3,5,7,9 ve 11 şeklinde…)
  • Taşlar 7’şerli şekilde 14 grup olacak şekilde dizilmelidir.
  • Taşlar oyunculara dağıtılırken saatin tersi yönünde dağıtılmalıdır.
  • Her turda farklı bir oyuncu taşları dağıtmalıdır.
  • Oyundaki okey (özel taş) oyuna başlamadan önce belirtilmelidir.
  • Gruplandırılan taşlar belli bir düzene göre dağıtılmalıdır.
  • Okeyde olduğu gibi 12-13-1 peri yoktur.
  • Eğer oyuncu ortadan değilde kendisinden önceki oyuncudan gelen taşı alırsa elini açmalıdır.

Taşların Dağıtılması

Başlangıçta zar ile okey (özel taş) belirlenir.Zar iki defa atılır.Örnek olarak zar ilk atışta 5 ve ikinci atışta 3 gelsin. Zar atıldıktan sonra okey belirlenme aşamasına geçer. 14 grup halinde dizilmiş olan gruptan 5. sıra ver 7 taştan 3. sıra okey olarak belirlenir. (5. sıranın 3. taşı zar ile belirlendi) Taşları dağıtacak olan oyuncu fazlan taşı gruptan 6. sıraya koyar.6. sırayı ve 10. taşları sağındaki oyuncuya verir ardında 7. sıradaki ve 11. sıradaki taşları karşısındaki oyuncuya,8. ve 12. sıradaki taşları solundaki 9. ve 13. sıradaki taşları kendisi alır.geriye kalan taşlar sırasıyla masanın ortasına üst üste koyulur daha sonra oyun başlar.Fazla taşı olan oyuncu oyunu açar.

101 Okey Oyun Türleri ve Oynanışı

Katlamasız Oyun

Her oyuncu perlerin üzerindeki rakamların toplamı 101 ve yukarısı olması durumunda eli açabilir.

Katlamalı Oyun

Amaç en yüksek toplamda el açmaktır.Bir oyuncu elini açabilmesi için masada son açılan sayıdan daha yüksek olmalıdır.

Oynanışı

Her oyuncuda toplamda 21 taş vardır ve oyun herkeste 21 taş olacak şekilde tamamlanır. Fazla taşı olan oyuncu ihtiyacı olmayan taşı sağ oyuncunun ıstakasının kenarına koyar. Sırası gelen oyuncu duruma göre gelen taşı alır yada ortadan bir taş çeker. Taşlar aynı okeydeki gibi per olacak şekilde dizilir. Eğer per oluşturulan taşların üzerindeki sayıların toplamı 101 veya daha fazla ise oyuncu elini açabilir. Okey taşı aynı okey deki gibi her taş yerine kullanılabilir. Oyunda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır bunlar;

Perlerin Toplanması: 3’lü perlerin ortasındaki taşların sayıları toplamı 34’ten büyükse el açabilirler. Eğer 4’lü veya 5’li per varsa 4. taşın 3’e bölünmesi ile gelen sayı diğer sayıların toplamına eklenir. 5’li perde ise 4. ve 5. sayının toplamına aynı işlem yapılır. Örneğin 4-5-6-7-8 gibi oluşuturulan perden toplamda 5 + [(7+8)/3] = 10 sayı gelir.

Eli Düz Açmak: Eğer perlerin ortalarındaki sayıların toplamı 34 veya fazla ise oyuncu sırası geldiğinde ıstakasındaki taşları masanın üzerine düzenli bir şekilde çıkarır. Eğer diğer oyuncular da açmışlar ise elindeki işlek taşları işleyebilir ve oyuna devam eder. Eli düz açan oyuncu çift açabilir.

Eli Çift Açmak: Eğer oyuncunun elinde aynı renkte 5 çift var ise oyuncu çiftleri masaya açabilir. Çift açan oyuncu taş işleyebilir ama perleri açamaz. Tur sonunda çift açan oyuncuya elindeki cezanın 2 katı verilir.

Taşların İşlenmesi: Elini açan oyuncu elindeki taşlar eğer diğer elini açan oyuncuların taşlarına per yapacak şekildeyse taşları masaya işleyebilir.
İşler Taş Atmak veya Yanlış El Açmak: İşler taşı işlemek yerine diğer sırasını geçirmek için masaya bırakırsa oyuncuya 101 ceza verilir.Yanlış el açıldığındada ceza uygulanır ve taşlar tekrar ıstakaya toplanır.

Turun Bitmesi: Ortada taş kalmadı ise oyun biter ver tur tamamlanır diğer bir bitme türü ise oyuncu elindeki tüm taşları bitirdiyse oyunu kazanır.

Düz,Okey ve Elden Bitmek: Okey bittiğinde diğer oyunculara elindeki sayıların iki katı ceza biten oyuncuya -202 puan verilir.Düz bittiğinde -101 biten oyuncuya puan diğer oyuncuları elinde kalan sayılar ceza olarak verilir.Elden bitmek de aynı okey bitmek gibidir.Eğer el açılmadıysa oyuncuya 202 ceza verilir.

Çift Bitmek: Çift biten oyuncuya -202 diğer oyunculara elindeki cezaların 2 katı verilir.

Oyunda Puanların Hesaplanması

Turlar sonunda oyuncuların aldığı cezalar ve puanlar toplanır. En az cezası olan oyuncu oyunu kazanır.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir