Mektup Nasıl Yazılır?

Mektup teknolojinin yaygınlaşmasıyla popülaritesini kaybetmiş olsa da, hala kullanılan bi haberleşme, bildirim metodudur. Mektup yazmak kolay gibi görünen, ama daha önce hiç yazmadıysanız sizi epey zorlayabilecek bir işlemdir. Aşağıdaki yazım biçimi size mektup nasıl yazılır konusunda yardımcı olacaktır.

 1. Hitap Bölümü: Hitaplar mektubu yazacağımız kişi, ya da kuruma olan samimiyetimize göre şekil alır. Örneğin sevdiğiniz, samimi olduğunuz bir arkadaşınız için “Canım Arkadaşım,” ile başlayabilirsiniz. Sayın Yönetici, Sevgili Annem gibi samimiyetinize göre uygun bir hitap kullanabilirsiniz. Hitap bölümü mektubun sol üst kısmında Giriş Bölümünden önce yazılır. Hitaptan sonra virgül kullanılır ve paragraf atlayarak giriş bölümüne başlanır.
 2. Giriş Bölümü: Giriş bölümünde, neden mektup yazdığınızı anlatabilirsiniz. Ya da son aldığınız mektuptan (hala böyle bir gelenek varsa:) bahsedebilirsiniz.
 3. Gelişme Bölümü: Mektubunuzda bahsetmek istediklerinizi yazacağınız ana bölüm burasıdır. Konuları paragraflar halinde anlatabilirsiniz.
  Sonuç Bölümü: Kısaca bitirme, iyi dilekler ve selam bölümüdür.

Mektup Zarfı Nasıl Doldurulur

 1. Gönderenin adresi zarfın ön yüzünün sol üst köşesine yazılmalıdır.
 2. Gideceği yerin adresi orta sağ kısma yazılmalıdır.
 3. Gideceği kentin adı, en alt sağ köşeye büyük harflerle yazılmalıdır.
 4. Pul sağ üst köşeye yapıştırılmalıdır.

Mektup Örneği;

Mektup Türleri

Mektuplar, konularına ve yazanla yazılan arasındaki ilgiye göre ayrılabilir.

Özel mektuplar
Birbiriyle yakın, tanışık insanlar ve eş dost arasında yazılan mektuplardır. İsteğe bağlı yazılabilir.Bu türdeki mektuplarda doğal ve samimi anlatım ön plandadır.Sanatçı ve edebiyatçıların,daha çok genel konular üzerinde yazdıkları özel mektuplara ‘edebi mektup’ da denmektedir.Telgraf Mektubun ulaşma süresinden daha erken ulaşması gereken kısa ve öz olarak oluşturulan bir mektup türüdür. Telgrafta az ve öz ifade önemlidir.

Resmî mektuplar
Devlet kurumlarının aralarında veya kişilerle devlet kurumları arasında yazılan mektuplardır. Bu tür mektuplarda anlatım ciddi ve saygılıdır. Konu dışındaki bilgi ve istekler yer almaz.

İş mektupları
Özel kurumların arasında veya kişilerle kurumlar arasında, yapılan mektup yazışmasına iş mektubu denir.Bu mektup türünde açıklayıcı anlatım kullanılır.
Dilekçe
Bir dilekte ya da bildiride bulunmak veya bilgi vermek amacıyla resmi düzeylere sunulan tarihli, imzalı mektuptur.

Açık mektuplar
Herhangi bir düşünceyi, görüşü açıklamak, bir tezi savunmak için bir devlet yetkilisine ya da halka hitaben, bir kişi ya da kurum tarafından yazılan, gazete, dergi aracılığıyla yayımlanan mektuplardır. Açık mektup örneklerine zaman zaman gazete ve sanat dergilerinde rastlanmaktadır.Açık mektuplar; makale, fıkra, inceleme yazılarından birinde yer alabilir.

Edebî mektuplar
Edebî mektuplar; yazarlar, içerikleri ve ifade şekilleri ile özel mektuplar içinde ayrı yer tutar ve ayrı şekilde ele alınırlar. Edebî mektuplarda, mektubun yazıldığı dönemin edebiyat ve düşünce olayları yer alır. Yazar, karşısındakine öğüt verir, yol gösterir. Eski dönemlerde, bu tür kişisel edebî mektuplar, “Mektûbât = Mektuplar” adı altında toplanır ve geniş kitlelerin de okuyabilmesi için yayımlanırdı.

Düşünce ve edebiyat alanındaki görüşleri sergilemeleri bakımından mektupları yayımlanan yazar ve şairlerimizden bazıları şunlardır:

 • Ali Şir Nevaî (15. yüzyıl)
 • Kınalızade Ali (16. yüzyıl)
 • Veysî (17. yüzyıl)
 • Ragıp Paşa (18. yüzyıl)
 • Namık Kemal (19. yüzyıl)
 • Ahmet Hamdi Tanpınar (20. yüzyıl)

Ayrıca mektup tarzında eleştiri, seyahatname, roman, hikâye, şiir gibi yazılı kompozisyon türlerinin (edebî türler) de yazıldığı görülmektedir.

Bu Yazıyı Paylaş:

103 yorumlar

 1. bu siteyi çok beyendim çunkü bilgiler harika sekilde aktarılmış ellerinize sağlık…:D

 2. bence de guzel ben daha yazmadim odevim calisma kitabinda da var fen odevim de hangisini yapicam bu yorumuma katilan var mi ne olur

 3. Amk o yerdende kotu koooooooortttttu u u π$^°°$^©¶_¶©®|°=[=_\¥\<]][¥}}¥{<¥¶°°££¥•π`√$|\¶$__ bu gibi bir formulu hatırlattı

  1. bende aliye sultan izol erdem benim sevgilim sende benim gibi ç.ö. kullanmışsın çalışkan öğrenci

 4. Bence güzel:) yarın sınavım var ya mektup ya dilekçe çıkacak herkese başarışar dilerim…

 5. yaaa ‘ o ‘ harfinden soğudum. yok bi çooooook yazıyolar yada boook yazıyolar . ya o harfinin ağzına sıçtınız amına koyayım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir