Motosiklet Nasıl Kullanılır?

Motosiklet motorları da aynı otomobil motorları gibi çalışır. Pistonlardan, silindirlerden ve içinde kapakçıkların bulunduğu bir üst kısımdan oluşurlar. Kıvılcımla yakılmış hava yakıt karışımının patlamaları sayesinde silindir içindeki pistonlar yukarı ve aşağı hareketlerde bulunurlar. Kapakçıklar açılıp kapanarak bu karışımın yanma odasına girmesine sebep olurlar. Pistonlar yukarı aşağı hareket ettikçe pistonlardaki enerjiyi dönel devinime çeviren krank milini döndürürler. Daha sonra krank milinin bu döngüsel kuvveti vites vasıtasıyla arka tekere aktarılır.

Motosiklet nasıl çalıştırılır? Motosiklette vites nasıl değiştirilir?

Öncelikle sol elde debriyaj, sağ elde ön fren, sol ayakta vites, sağ ayakta arkafren bulunur, genelde motosikletlerde şanzıman 1. vites aşağı, 2,3,4,5 yukarıdır. 1’in hemen üstü boştur. Hareket için motor çalışırken debriyaja basılıp vites kolu bir kere aşağıya itilir (1.vites) ve arabadaki gibi debriyaj yavaşca bırakılırken kavrama noktasına geldiğinde biraz gazla hareket ettirilir.. ve ardından vites kolu sırasıyla ve debriyaj yardımıyla yukarı çekilir.. devam edilir. kısaca böyle çalıştırılır.. Ama vitesli motor kullanmayı uygulamalı öğrenmek daha iyidir. ve tecrübeniz yoksa biraz tehlikeli olabilir..

 • Sol elcik (manet): Debriyaj
 • Sağ elcik: Ön fren
 • Sağ pedal (peg): Arka fren
 • Sol pedal: Vites
 • Sağ gidon elciği (barı): Gaz kolu

Motosiklet ile Fren Yapmak

 • Gazı kapatın. Ön frenle başlayın. Ön fren kolunu ani bir hareketle kapmayın. Önce hafif dokunun (%20)kafa biraz dalınca daha sıkı(%80) sıkabilirsiniz. Kilitlemeden.
 • Bu işlem esnasında gözünüz ileride ve yol yüzeyinde olsun. Kayganlık belirtisi veren yol yüzeyi renk ve desenlerinden ön tekeri uzak tutunuz.
 • Kaygan zeminde acil frenleme gerekirse frenleme yerine kıvırarak boşluklara kaçmanız daha uygun olabilir.
 • Yokuş aşağı gevşek zeminlerde arka frenle birlikte vites küçülterek motor freni yapmayı tercih ediniz. Ön frene dokunmayınız.
 • Bir seneyi doldurmadan yolculu sürüşler yapmayınız. Dinlemeyip yaparsanız yalnızken yaptığınızdan daha önceden fren yapmaya başlayınız.
 • Duruş yapacaksanız debriyajı çekip 1. vitese kadar vitesleri düşürünüz. Aksi takdirde tekrar kalkışta motoru stop ettirirsiniz.

Motosiklet türleri

 • Touring – Uzun Yol, Tur Motosikleti
 • Enduro – Arazi ve Asfalt Motosikleti
 • Cruiser – Amerikan Uzun Yol Motosikleti
 • Racing – Yarış Motosikleti
 • Street – Cadde Motosikleti
 • Commuter – Ulaşım Motosikleti
 • Scooter – Küçük Tekerlekli Ulaşım Motosikleti

Not: Sizin bu dünyadaki en önemli Canınız ve Sağlığınızı hiç uğruna çöpe atmayın. Ekipmanlı motosiklet kullanın. Ekipman kullanmayan motosiklet sürücülerini uyarın ..

Seçeceğiniz motosiklet sizin için avantaj da olabilir dezavantajda, bunu avantaja çevirme sizin elinizde. örnek olarak racer tipi motosikletle uzun yol yapmak pek akıl kârı değildir. uzun yol yapan sürücüler için Scooter, Cruiser , Touring motosiklet tipleri önerimdir.

Ancak karar verme aşamasında sadece tek bir dezavantajın bile sizin için yeterli olacağını düşünüyorum ki oda, ihtiyacınıza göre motosiklet seçimi yapmamanız olucaktır. Fakat insanlar çoğunlukla motosikleti kullanım amacına göre değilde, motosikletin asasleti duruşu ön plana koyuyorlar.

Motosiklette tecrübe diye bir şey yoktur. Her an bambaşka, benzersiz pek çok olayla karşı karşıya kalacaksınız. Ve her gün biraz daha tecrübe kazanacaksınız. Ama asla ‘olmayacaksınız’. Sakın piştiğinizi, olduğunuzu sanmayın. Sakın. Endişe, temkin ve tedirginliğinizi asla kenara bırakmayın.

Motosiklet için sıkça kullanılan bir tabir vardır: motosikletin kaportası sürücüsüdür. Bu çok da haksız değildir. Örneğin ben emniyetiyle nam salmış İsveç kökenli bir otomobil kullanıyorum. Her noktasında güvenliğe dair onlarca koruma ve teknoloji var. Motorda ise ne marka / model olursa olsun bedeninizle ilerliyorsunuz ve ne kadar korunursanız korunun, tehlike her an ensenizde.

Motosiklet kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

 • Kask takmadan motora binmeyin! Bunun mazereti, istisnası, bahanesi yok. Bunu yapmayın. Kasksız ne siz binin, ne de arkanıza birini bindirin. Aksini düşünmeyin bile.
 • Mümkünse korumalı bir mont edinin. Onun da çok farklı seçenekleri olduğunu ve hepsinin gerçekten koruyucu özelliği olmadığını bilin. Bir sürüklenme durumunda sürtünme etkisiyle yüzlerce dereceye çıkacak ısıyla derinizi asfaltta bırakmak da var
 • Sürekli etrafınıza bakın. Önünüze, sağınıza, solunuza, aynalarınıza HER TARAFA sürekli bakın. Gözünüzle bakın, kafanızı çevirin. Mümkünse etrafınıza 360 derece hakim olun.
 • Gözünüz hep diğer sürücülerin gözünde olsun. Dikiz aynalarından göz göze gelin. Karşınızdayken gözünün içine bakın.
 • Görünebilmek için renkli şeyler giymeye çalışın. Fosfor şeritli montlar, açık renk ve fosforlu kasklar her zaman işe yarar. Selektör yapın, gerekiyorsa korna çalın. Sizi fark etsinler.
 • Araçların arkasına yapışmayın! Onların çok büyük ihtimalle ABS destekli frenleri var ve yere tutundukları yüzey en kötü durumda sizin 2 katınız fazla. Onlar durur, siz duramazsınız. Bazı üst motor modellerinde ABS var ama yine de onlar sizden hep daha avantajlı. Hız arttıkça, mesafeyi de arttırın.
 • Otomobillerin kapılarının nasıl büyük bir tehlike kaynağı olduğunu öğrenin. Her an duran (ya da bazen hareket halinde olan) bir aracın kapısı açılabilir.
 • Acemi bir artçıyla yola çıkacaksınız ona yatmayı öğretin! Acemi artçılar genellikle refleks olarak siz dönmek için motoru yatırınca düşeceğini zannedip ters tarafa yatmaya (doğrulmaya) çalışır
 • Nereye gitmek istiyorsanız oraya bakın. Bunu motor kullanmayan birine anlatmak güçtür. Siz nereye bakarsanız motor oraya gider. Yolda bir çukur görürseniz çukura değil, etrafından dolaşacağınız güzergaha bakın.
 • Motorda en büyük dış etken rüzgardır. Özellikle köprü, viyadük gibi noktalarda anlık şiddetli rüzgarlara hazırlıklı olun.

Yağmurlu havada dikkat edilmesi gerekenler

Yağmurlu havalarda motosiklet kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta var. Yağmurda, kuru havaya kıyasla motosikletin yol tutuş gücü oldukça azalır. Dolayısıyla gaz kontrolünün daha hassas olması ve hızın en az bir vites daha aşağı düşürülmesi gerekir. Fren mesafesi de normale göre daha çok uzayacağı için frenin yumuşak ve yavaşça gücü artırarak yapılması önem taşır. Yumuşak frenden kasıt, ön fren kolunun üç kademeli şekilde basıncı artırarak çekilmesidir. Aynı şekilde, arka fren çubuğunun da olabildiğince yumuşak şekilde kullanılması tavsiye edilir.

Genel olarak, yağmurda motosiklet kullanırken dikkat edilmesi gereken temel konular şunlardır:

 1. Doğru lastik seçimi: Kıyafet kadar önemli olan diğer unsur ise lastikler dir. Yağmurlu havalar yolun en kaygan olduğu durumlardır. Motosikletinizin lastiklerinin yağmura uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Yağmura bağlı olarak yollarda oluşacak su birikintileri en büyük düşmanınızdır. Hem bu birikintilerin derinliğini kestirememe hem de yanınızdan geçen aracın birikmiş suyu size sıçratma olasılığı risk oluşturur.
 2. Yağmurda frenleme: Yolların kaygan olması fren kontrolünüzün de dengeli olmasını gerektirir. Yağmurlu havalarda daha çok arka fren kullanılmalıdır. Arka tekerleğin kayması halinde onu kontrol altına almak ön tekerleğe göre daha kolaydır. Benzer şekilde, kaygan yollarda güçlü fren yapmaktan kaçınmak; onun yerine kontrollü fren sağlamak önemlidir.
 3. Takip mesafesi: Öndeki araçla takip mesafesini yağışlı havalarda normaldekinden daha uzun tutmak gerekir. Çünkü ıslak yollarda fren mesafesi daha uzundur.
 4. Yağmurlu havaya uygun hız: Tabii ki, ıslak yollarda hızı da düşürmek önemlidir. Normal hıza göre en az % 10 – 20 daha az hızlı sürmek güvenlik açısından önem taşır.
 5. Yağışın başladığı an en tehlikelisi: Günlerdir süren kuru havanın üstüne yağan yağmurun getirdiği risk, motosiklet kullanıcıları açısından daha fazladır. Çünkü yoldaki yağ ve kirin toplanmasına neden olur. Bunun için yapılacak en doğru hareket, yola çıkmadan evvel mümkünse en az 1-2 saat bekleyerek, yağmurun yoldaki kiri ve yağı süpürmesini sağlamaktır.
Bu Yazıyı Paylaş:

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir