Batak Nasıl Oynanır?

İskambil kağıtları ile oynanan en eğlenceli oyunlardan biri olan batak nasıl oynanır merak ediyorsanız işte ayrıntılar!

Nasıl Oynanır?

Batak, 52’lik iskambil kağıtları ile genellikle 4 kişi oynanır. İhaleli, eşli ya da tekli oynanabilen bir oyundur. Yaygın olarak oynanan batakta koz maçadır. Bu nedenle ‘’koz maça’’ olarak da bilinir. 9, 11 veya 13 el olarak oynanır.

Her oyuncuya, saat yönünün tersine doğru teker teker 13 kart dağıtılır. Oyuncu, elindeki büyük kartlara göre ne kadar el alabileceğini tahmin ederek oyunun başında puan tablosuna yazdırır.

Tüm oyuncular aynı şekilde kaç el alabileceklerini yazdırdıktan sonra, oyun başlar. Oyuncular el sayısını söyleyebileceği gibi el almaz da diyebilir. El almazda oyun süresince oyuncunun hiç el almaması gerekir. Genellikle küçük kağıtlar geldiğinde bu hamle seçilir.

Yazdırdığı sayıya ulaşamayan oyuncu batar. Yazdırdığı elden 3 fazlasını alan ve el almaz dediği halde el alan oyuncu da aynı şekilde batar.

batak-nasil-oynanir_646x340

El alma nasıl olur?

Kartların büyükten küçüğe doğru sıralanması şu şekildedir.

A, K, Q, J, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2

Kağıdı dağıtan oyuncunun sağındaki oyuncu ilk kartı atarak oyunu başlatır

İlk elde maça yani koz atılmaz. Atılan kart sinek, kupa ya da karo olmalıdır.

Bu kuralın istisnası A, K, Q kartlarının seri halinde tek bir kişide olması durumunda geçerlidir. Seri halindeki kartların hepsi sırayla çıkarılmak şartıyla maça atılabilir.

Örneğin ilk oyuncu karo atmışsa, diğer oyuncular da karo atmak zorundadır. Her bir oyuncu atılan kartın daha yükseğini atmak zorundadır. En yüksek kartı atan eli toplar.

Oyuncunun elinde hiç karo yoksa koz atarak el kazanır. Bu hamleye ‘’çakma’’ adı verilir. Birden fazla kişide karonun olmaması durumunda, atılan kozlardan en yüksek kart eli alır.

Herhangi bir karta bir defa çakıldıktan sonra, elin başında da maça çıkartılabilir. Böylelikle elinde büyük kozlar bulunan oyuncu diğer oyunculardaki maçaları toplayarak rakiplerinin batmasını sağlamaya çalışır.

Puanlama

  • Puan tablosuna yazdırılan el alınmışsa: el sayısı x 10 + ( varsa fazladan alınan el sayısı) kadar puan
  • Puan tablosuna yazdırılan el alınamamışsa: -10 x el sayısı kadar puan
  • El almaz: O turda söylenen en yüksek rakam – x 10 (diyelim ki biri 7 el alırım dediyse, el almaz diyen 70 puan alır)
  • El almaz dediği halde el alırsa: O turda söylenen en yüksek rakam – x 10 (diyelim ki biri 7 el alırım dediyse, el almaz diyen 70 puan alır)

İhaleli Batak

Bu oyun türünde koz, maça dışında farklı bir kart olarak belirlenebilir. Kağıtlar dağıtıldıktan sonra oyunculara sırayla tek tek kaç el alacağı sorulur. En yüksek el sayısını söyleyen kişi kozun hangi kart olacağını yani ihaleyi belirler. İhaleli batakta kozu belirleyen oyuncu minimum 4 el almak yazdırmak zorundadır. Diğer oyuncuların batmamaları için 1 el almaları yeterlidir. Bir el bile alamayan kişi ihale sayısı kadar batar. Örneğin ihale 5 ise el alamayan oyuncu -50 puan kaybeder. İhaleyi kimse üstlenmezse 4 el yazdırarak, eli yapanın bir altındaki kişi üstlenmek zorundadır. Bu oyunda 9, 11, 13 el gibi süreler olabildiği gibi belirlenen rakama ulaşma hedefi de konulabilir.

Bu Yazıyı Paylaş:

2 yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir