Tabu Nasıl Oynanır?

Tabu son 10 yılda ülkemizde oldukça popüler bir hale gelmiş bir kutu oyunudur. Kısaca belirli kurallar çerçevesinde kartlarda yazan kelimeleri karşınızdakine anlatma oyunudur. Kelimelerle iç içe olma, takım arkadaşınıza kelimeyi anlatma özelliklerine süre kısıtlamasını da ekleyince oldukça interaktif ve heyecanla oynanan bir oyun meydana gelmiştir. Tabii ki her oyunun olduğu gibi bunun da belirli kuralları vardır.

Tabu Nasıl Oynanır?

Oyuna başlamadan önce hazırlanması gereken bazı durumlar vardır. Önce 2 takıma ayrılın. Oyun tahtasını önünüzdeki düz bir zemine koyun ve renklerine göre kartları üzerine yerleştirin. Her takım için bir piyon seçip başlangıç noktasına koyun. Daha sonra tabu kuklası, kağıt, kalem ve kum saatini yanınıza alın. Kum saati yoksa anlattığınız kağıdın rengine göre 1 veya 2 dakikalık süreleri kendiniz de tutabilirsiniz. Oyuna başlayacak takımı belirledikten sonra artık oyunu oynamaya hazırsınız.

Oyunda bir takımın sırası geldiğinde bir kişi anlatıcı olur ve takımın geri kalanı bu kelimeyi bulmaya çalışır. Anlatıcıyı kontrol etmek için yanında karşı takımdan bir oyuncu bulunmalıdır. Takımdaki tüm oyuncular bu şekilde sırayla anlatıcı olmak zorundadır. Piyonun bulunduğu hanenin rengine göre kart seçilir ve yine karşı takımdan birisi 1 veya 2 dakikalık gerekli olan süreyi tutar.

Oyunda 4 renk bulunmaktadır

Kırmızı
Klasik tabu oyunudur. Kartın üstünde yazan kelime, altında yazan tabu kelimeler kullanılmadan anlatılmaya çalışılır. Eğer tabu kelime kullanılırsa piyon bir hane geri getirilir. Tahmin eden oyuncuların kullanmış olduğu tabu kelimelerse anlatıcı tarafından da kullanılabilir. Bu yüzden önce tabu kelimeleri anlatıp sonra bunlar ile asıl kelimeyi anlatmak en basit taktiktir. Süresi 1 dakikadır.

Yeşil
Anlatıcının ağzından sadece 15 adet kelime çıkabilir. Kartın üstündeki 3 kelime de anlatılmadan bir sonraki karta geçilemez. Bu kelimelerden 1 tanesini geçmek için pas demeniz gerekir ve kelime sınırınız bir azalır. Süresi 2 dakikadır.

Sarı
Hiçbir konuşma, mimik ve hareketler bu oyunda bulunamaz. Sadece kalem ile çizdiğiniz şekiller ile kelime bulunmaya çalışılır. Süresi 2 dakikadır.

Mavi
Konuşmak yasaktır. Bu oyunda kukla yardımı ile sessiz sinema gibi kelime hareketlerle anlatılmaya çalışılır. Süresi 1 dakikadır.

Anlatıcı elindeki kelimeyi kurallar çerçevesinde anlatmaya çalışır ve diğer takım oyuncuları da tahmin etmeye çalışır. Bilinen her kelime için piyon bir hane ileri ilerletilir. Bitiş noktasına ilk varan takım kazanır.

Not: Bazı tabu oyunlarında tahta üzerindeki soru işareti desenli mor renkli hane için farklı bir tür daha vardır. Bunun için oyun boyunca bildiğiniz kelime bulunan kartlar ortaya konur ve bu haneye gelindiğinde daha önceden bilinmiş olan kelimeler anlatılır. Renk ayrımı olmadan kırmızı renkler gibi anlatılır. Tabu kelime sınırlaması yoktur. En önemlisi bu kelimeleri anlatıcı dışındaki herkes bilmeye çalışır ve bilen takım bir hane ileri gider.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir