Araç Hasar Kaydı Sorgusu Nasıl Yapılır?

İkinci el bir araç almaya karar verdiniz ancak aracın ne gibi bir geçmişi olduğunu bilmiyorsunuz. Son yıllarda yapılan bir çalışma ile Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin sunmuş olduğu bir hizmet ile arabanın tüm geçmişini rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Atacağınız bir mesaj ile aracın orijinal kilometresinin kaç olması gerektiğini, herhangi bir kazaya karışıp karışmadığını, karıştığı kazada ne kadar hasar gördüğünü ve bu hasar nedeniyle ne gibi bakımdan geçtiğini öğrenebilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz ufak detaylar var. Yazımızın devamında sizlere bunları anlatacağız.

Araç Hasar Kaydı Sorgusu Nasıl Yapılır?

SMS ile Araç hasar kaydı sorgulama

2. el araç almak isteyenler SMS yolu ile alacakları aracın plakasını 5664’e mesaj atarak araç hasar kaydı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. Operatör fark etmeksizin (Turkcell, Türk Telekom, Vodafone) 8.5 TL olarak ücretlendirilen mesaj ile aracın daha öncesinde karıştığı tüm kazalara ve oluşan hasarın miktarına ulaşılabiliyor.

E-Devlet üzerinden araç hasar kaydı sorgulama

Araç hasar kaydı sistemine E- Devlet üzerinden de ulaşmak mümkün. R- Devlet üzerinden araç hasar kaydı sorgulama yapabilmek için öncelikle E-Devlet sayfasını açın ve ardından giriş yapın. Sonrasında Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ni sekmesini arama kısmında artın ve Kasko Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkan sayfaya aracın plakasını girerek sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Not: e-Devlet üzerinden sadece adınıza kayıtlı olan araçların hasar sorgularını gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Hasar Kaydı Nasıl Silinir?

Aracınız için sorgulama yaptığınızda yanlış olduğunu düşündüğünüz ya da aslında olmayan bir hasar kaydı ile karşılaştıysanız Sigorta Bilgi Merkezi (SBM)’nin ilgili sayfasından itiraz etmeniz mümkün.

Hasar kaydına itiraz edebilmeniz için:

  1. SBM’nin ilgili itiraz sayfasına girin.
  2. Cep telefonu numaranızı, aracın plakasını ve şase numarasını girin
  3. Silinmesini talep ettiğiniz hasar tarihini belirtin
  4. Açıklama kısmına hasarın neden silinmesi gerektiğini açık bir şekilde yazın.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta açıklama kısmına hasarın neden silinmesi gerektiğini açıklayıcı şekilde yazmanızdır. Talebiniz ne kadar açıklayıcı olursa konu hakkında yapılan incelemeler o kadar kolay sonuçlanır. 

Araç Plakası Değişince Hasar Kaydı Silinir mi?

Hasar kaydı, plakanın dışında şase numarasına da işlenir. Bu nedenle plakanın değişmiş olması hasar kaydının görünmesine engel değildir. Aracın plakası değişse bile yeni plaka plaka ile herhangi bir sigorta yaptırdığınız an, plakadan yapılan sorguda son sigortanın şase numarası ile plaka değişse bile hasar kaydı dökümü karşınıza çıkar. Konu ile ilgili farklı bilgilere ulaşmak için Plakadan Trafik Cezası Sorgulama sayfamızı ziyaret edin.

Hasar Kaydı Olan Araç Alınır mı?

  • Ekspertiz yaptırın veya yetkili servis desteği alın.
  • Sorun varsa ek maliyetleri hesaplayın.
  • Araç fiyatını tekrar değerlendirin.

Yaptığınız sorgulama sonucunda almayı düşündüğünüz araca ait hasar kaydı çıktıysa aracı almadan önce yukarıdaki adımlara dikkat etmenizi öneririz.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir