Dosya Dolapları Nasıl Yapılır?

Bir dosya dolabı, kağıt belgeleri dosya klasörlerinde saklamak için kullanılan bir ofis mobilyasıdır . [1] En basit anlamıyla, içinde eşyaların saklandığı çekmeceler için bir muhafazadır. Dosya dolaplarının en yaygın iki biçimi dikey dosyalar ve yan dosyalardır. Dikey dosya dolabı, dolabın kısa tarafından (tipik olarak 15 inç veya 380 mm) uzanan çekmecelere sahiptir. Bir yan dosya dolabı, dolabın uzun tarafından (çeşitli uzunluklarda) uzanan çekmecelere sahiptir. Bunlara Büyük Britanya’da yan dosyalayıcılar da denir. Raflara giden raf dosyaları da vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nde dosya dolapları genellikle 8,5 × 11 kağıdı alacak şekilde yapılır ve diğer ülkelerde dosya dolapları genellikle A4 kağıt gibi diğer kağıt boyutlarını alacak şekilde tasarlanmıştır.

Ofis dosya dolapları tipik olarak sac veya ahşaptan yapılır. Çekmeceler genellikle çekmecenin kabinden tamamen dışarı çekilmesini önlemek için bir “outstop” içeren çekmecenin açılmasını kolaylaştırmak için bir çekmece sürgüsü kullanır . Çoğu metal dosya dolabında bir çekmeceyi açmak için, çekmeceyi serbest bırakmak ve açmak için “parmak” olarak bilinen küçük bir sürgülü mekanizmaya basılmalıdır. Her çekmecenin, çekmeceyi kavramak ve çekmek için bir kolu vardır. Her çekmecenin ön yüzünde, genellikle kullanıcının çekmecenin içindekileri tanımlamasını sağlayan bir etiket tutucu bulunur.

Birçok dosya dolabı, saklanmakta olan belgelere yetkisiz erişimi önlemek için anahtarlı bir kilit içerir. İki tip kilit vardır. Kilidi döndüren bir anahtarla bir “kam kilidi” etkinleştirilir. Bir “piston kilidi” bir anahtarla açılır, ancak yalnızca kilidin gövdesine basılarak kapatılabilir. Piston kilidi, kullanıcının birkaç kabini kısa sürede hızlı bir şekilde kapatıp kilitlemesini sağlar.

Bazı dosya dolapları, her çekmecenin arkasında takipçi blok olarak bilinen metal bir plaka veya tel yapıya sahiptir. Takipçi bloğu, çekmecenin uzunluğunu azaltmak için ileriye doğru ayarlanabilir, böylece içindeki dosya klasörleri daha kolay erişim için çekmecenin önünde ve dik kalır.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir