Kovboy Çizmesi Nasıl Yapılır?

Kovboy çizmeleri , tarihsel olarak kovboylar tarafından giyilen özel bir binici çizmesi stilidir. Geleneksel olarak yığılmış deriden yapılmış, sivri buruna yuvarlatılmış, yüksek şaftlı ve geleneksel olarak bağcıksız yüksek bir topuğu vardır. Kovboy çizmeleri normalde dekoratif olarak elle işlenmiş olabilen dana derisinden yapılır, ancak bazen timsah , yılan , devekuşu , kertenkele , yılan balığı , fil , vatoz , geyik , bufalo ve benzeri gibi “egzotik” derilerden de yapılır.

İki temel kovboy çizmesi stili vardır, batı (veya klasik) ve halat. Klasik tarz, en azından baldırın ortasına kadar uzanan, genellikle bir inçten yüksek, açılı bir “kovboy” topuğu olan uzun bir çizme şaftı ile ayırt edilir. Biraz daha alçak, hala açılı, “yürüyen” bir topuk da yaygındır. Batı botlarının burunları başlangıçta yuvarlak veya kare şeklindeydi. Dar sivri burun tasarımı 1940’ların başında ortaya çıktı.

Daha yeni bir tasarım olan “roper” tarzı, ayak bileğinin üzerinde, ancak baldırın ortasından önce duran kısa bir bot şaftına sahiptir, genellikle botun tabanına göre şekillendirilmiş çok düşük ve kare şeklinde bir “roper” topuğu vardır. bir inçten daha az yüksek. Roper çizmeler genellikle yuvarlak burunlu yapılır, ancak sokak giyimindeki stil değişiklikleriyle bağlantılı olarak kare burunlu stiller görülür. Halat stili ayrıca, genellikle ayak bileği çevresine daha iyi uyan ve kayma olasılığı daha düşük olan bağcıklı bir tasarımda üretilmiştir, ancak bağcıklar, sürüş için güvenlik sorunları da yaratır . Genellikle bir çeşit dekoratif dikişleri vardır.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.