F1 Arabaları Nasıl Yapılır?

Formula 1 aracı, tek kişilik, açık kokpitli, açık tekerlekli, önünde ve arkasında birer kanat bulunan bir yarış aracıdır. Araçların uyması gereken koşullar şampiyona türüne göre farklılık göstermektedir. Formula 1 kurallarına göre, takımlar araçların tasarım ve üretim süreçleri dışındaki işlemleri kendileri gerçekleştirmek zorundadırlar.

2014 yılında FIA araç motorlarını 2.4 litreden 1.5 litre V6 turbo motora düşürdü. Araçlar en fazla 15000 rpm ile çalışıyor

Formula 1

Formula 1 ( F1); tek kişilik, açık tekerlekli otomobil yarışlarının en yüksek düzeyini oluşturan yarışlar dizisidir.

F1; bir yıl boyunca, her birine Grand Prix adı verilen ve değişik ülkelerde özel yollarda koşulan yarışlardan oluşur. Yıl sonunda toplanan puanlara göre Pilotlar Şampiyonluğu ile Takımlar Şampiyonası (Otomobil Yapımcıları Birinciliği) ödülleri verilir.

Yarışları Mohammed bin Sulayem’in başkanlığını yaptığı FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) düzenler. F1’in geçmişinde yarışların çoğunluğu Avrupa’da yapılmış olmasına karşın, son yıllarda artan sayıda yarışlar Avrupa dışına kaydırılmaktadır. Bunda ana neden, FIA’nın gelişen yeni pazarlara açılmak istemesi olsa da, yasal düzenlemelerin AB ülkelerindeki kadar sıkı olmadığı ülkelerin çekiciliği de bu kararda etkin olmuştur. Son yıllarda AB’deki yarışlarda, sağlık gerekçeleriyle tütün ürünlerinin tanıtımlarının yasaklanması, ölümle sonuçlanan bazı kazaların yerel savcılıklarca (takımların savsaması sonucu olup olmadığının) soruşturulması, FIA’ca hoş karşılanmamıştır. Dünyanın en çok izlenen spor dallarındandır. 2010 yılında dünya çapında 527 milyon televizyon izleyicisine ulaşmıştır.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir