El Nasıl Yıkanır?

Ellerimiz, dünyayla temas halinde olduğumuz en önemli parçamız. Her gün farkında olarak ya da olmayarak birçok yere dokunuyoruz ve bir yerlere dokunduktan sonra ağzımıza, yüzümüze ya da vücudumuza dokunuyoruz. Özellikle korona virüs sebebiyle elleri en doğru şekilde yıkamak oldukça önemli bir konu haline geldi. Özellikle toplu alanlarda etrafa temas ederek mikro ve virüslerle etkileşim haline giriyoruz. Bu nedenle de vücudumuzda en çok mikrop barındıran organımız ellerimiz oluyor.

Ellerin düzenli yıkanmasıyla dünya genelinde her yıl bulaşıcı hastalık yüzünden bir milyon çocuğun hayatının kurtarılabileceğine işaret eden uzmanlar, enfeksiyonların da yüzde 50 azalabileceğini vurguluyor.

Ellerimizi Ne Zaman Yıkamalıyız?

 • Öksürdükten-hapşırdıktan sonra hiçbir yere ve kişiye temas etmeden mutlaka eller yıkanmalıdır.
 • Hastalık mukoza yoluyla bulaştığı için diş, ağız, yüz, göz temizliğinden önce eller mutlaka yıkanmalıdır.
 • Yemek hazırlamadan ve yemeden önce eller ılık suyla yıkanmalıdır.
 • Tuvalete girmeden önce-tuvaletten çıktıktan sonra eller bulaşıcılığı önlemek için mutlaka yıkanmalıdır.
 • Dışarıdan eve girdiğimizde olası mikrop ve virüslerden korunmak için ellerimizi ve gelir gelmez yıkamak büyük önem taşımaktadır.

Ellerimizi Nasıl Yıkamalıyız?

 • El yıkamaya başlamadan önce yüzük ve saat gibi takılar mutlaka çıkarılmalıdır
 • Kağıt havlu ile musluk açılıp, su akış hızı ayarlanmalı ve su ılık olmalıdır.
 • Eller ve bilekler ıslatılmalıdır. Eller dirsek düzeyinin altında kalacak ve su parmak uçlarından lavaboya süzülecek tarzda konulmalıdır. Suyun en temiz olan yerden, en kirli olan yere doğru akması sağlanmalıdır.
 • El sabunla iyice köpüklendirildikten sonra musluk vanası da sabunlanmalı, sonra üzerine su akıtılarak yıkanmalı, musluk bundan sonra kapatılmalıdır. Musluk vanaları birer enfeksiyon kaynağı olabilir.
 • Kalıp sabun kullanıldığı zaman ellerin köpüğü korunacak şekilde sabunun durulanıp yerine bırakılması gerekmektedir. Çünkü köpük üzerinde mikroorganizmalar kalabilir. Elde kalan köpük ile eller tekrar ovulur ve iki el birbirine kenetlenerek avuç araları, parmaklar, elin dış yüzeyi, bilekler, tırnak ve tırnak araları temizlenir.
 • 10 saniye boyunca ellerin ve parmakların tüm yüzeyleri ovulmalıdır.
 • Eller su altında iyice çalkalanmalıdır. Akan su ile kir ve mikroorganizmalar lavaboya akıtılmalıdır.
 • Bileklerin ve ön kolun kirli olduğu düşünülen kısımları dairesel hareketlerle ovulup çalkalanmalıdır. Eller aşağıya doğru bükülerek suyun iyice akması beklenmelidir. Bilek ve ön kol elden daha temiz olduğundan, ellerin temizlenmesinden sonra yıkanmalıdır.
 • Gerekiyorsa ellere krem ya da nemlendirici sürülmelidir. Böylece derinin çatlaması önlenir ve yumuşak kalması sağlanır.

Katı sabunda mikroplar barınır
Katı sabunun temizlenmeden yerine konması kirlilik sebebi olabilir. Ayrıca mikroorganizmalar sabunun üzerinde kaldığı için ortak kullanıldığında mikropların yayılmasına yol açar. Bu nedenle özellikle toplu yaşanan yerde elleri yıkarken sıvı sabun kullanılması çok önemli.

Havlunuz size ait olsun
Ellerinizi yıkıyoruz ama ortak havlu mu kullanıyorsunuz? Ortak havlu kullanımı sonucunda havlunun nemli olması mikroorganizmanın üremesi için uygun ortamı oluşturur. Ellerin iyi yıkanmaması nedeniyle de enfeksiyonların kişiler arasında yayılımını kolaylaştırır.

Elinizi Nemli Bırakmayın
Elinizi yıkadınız ama doğru yıkama kuralları henüz tamamlanmadı. Çünkü ‘kendisi kurur’ diye beklemek egzama ve mantar gibi bazı cilt hastalıklarına davetiye çıkarabiliyor.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.