Deniz Suyundan İçme Suyu Nasıl Yapılır?

Desalinasyon, tuzsuzlaştırmaktır. Suda mevcut tuzu, mineralleri ve diğer safsızlıkları gidererek; içme, sulama, kullanma amaçlı su elde edilmesini hedefleyen proseslere genel olarak desalinasyon prosesleri adı verilir.

Deniz sularının desalinasyonu özellikle su sıkıntısı çekilen Orta Doğu’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Dünyanın en büyük desalinasyon tesisi Ashkelon/İsrail’de bulunmaktadır.

Desalinasyonun Dezavantajları Nelerdir?

Desalinasyon yöntemi fazlasıyla enerji gerektirdiği için oldukça pahalı bir teknolojidir. Aynı zamanda uygulanan teknoloji sonrasında da sistemin verimli işleyebilmesi için büyük depolama alanlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Desalinasyon teknolojilerinin kuraklığa çözüm olabiliritesini ele alacak olursak denizden veya herhangi bir kaynaktan desaline etmek için alınan suyun, alınan ortama en az hasarın verilmesiyle temin edilmesi gerekmektedir. Kaynak içerisinde yaşayan çeşitli canlıların hayatlarını da tehlikeye atmaktan kaçınılmalıdır. En az zararı vererek kaynaktan desalinasyon için alınacak olan su içinde belli teknolojiler geliştirilmektedir fakat desalinasyon kendi başına fazla maliyetli olmasından kaynaklı bu alıcı ortam teknolojisine çok sıcak bakılmamaktadır.

Desalinasyonun Çevreye Zararı

Çevreye olan zararlarını göz önüne aldığımızda tesisin kurulması için büyük alanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durumda o bölgedeki sanayiyi artırarak çevreye zararı da aynı oranda artırmaktadır.

Desalinasyonun Sağlığa Zararı

Sağlık açısından incelediğimizde desalinasyon teknolojilerini kullanarak içme suyu eldesi eden ülkelerde iyot eksiliğine bağlı çeşitli hastalıklar görülmektedir.

Ülkemizde desalinasyon teknolojileri çok yaygın değildir. İsrail desalinasyon teknolojilerini kullanan ülkelerin başında gelmektedir. Nüfusun artmasıyla ve teknolojinin gelişmesine bağlı olarak artan su ihtiyacına karşılık olarak desalinasyon işlemleri susuzluğa çare olmaktan ziyade bir külfet olarak nitelendirilebilir.

Elbette gelişen teknoloji ile desalinasyon teknolojilerini daha az maliyetli hala getirmek mümkün olabilir. Gereksiz su kullanımını azaltmak susuzluğa karşı alınabilecek en güzel ve sağlıklı önlemdir.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir