Misk Kedisi Kahvesi Nasıl Yapılır?

Kahve yüzlerce yıldır insanların en sevdiği içeceklerden biri ve hemen hepimiz her gün kahve tüketiyoruz. Ancak yazımızın konusu olan dünyanın en pahalı kahvesi kopi luwak. En pahalı kahvenin bizimle ne ilgisi var diye düşünmüş olabilirsiniz ki haklısınız da ancak aslında bu bizlerle yani hayvan severlerle çok ilgili bir konu çünkü kopi luwak Asya misk kedisinin dışkısından elde ediliyor ve kedi kakası kahvesi olarak da biliniyor peki

Misk Kedisi Kahvesi Nasıl Yapılır?

Kopi luwak, dünyanın en pahalı ve en az üretilen kahvesidir. Kopi luwak, Endonezya’nın Sumatra adası ile çevresindeki birkaç adada yaşayan palmiye misk kedisinin yediği ve sonrasında dışkıladığı kahve çekirdeklerinden üretilmektedir. Hayvan dışkısındaki kahve çekirdekleri toplanmakta ve paketlenmektedir. Kilosu 350 $’a ulaşan fiyatlarla Kopi luwak dünyanın en pahalı kahvesi olma özelliğine sahiptir.

Kopi luwak çoğunlukla Sumatra, Java, Bali, ve Sulawesi’deki Endonezya adalarında üretilmektedir. Ayrıca Filipinler ve Doğu Timor da bu kahvenin üretildiği yerlerdendir.

 

Coffea cinsinde yer alan bir ağaç olan kahve, bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elde ediliyor ve çoğu kahve tutkununun da bildiği üzere birçok çeşidi mevcut.

Dünya genelinde oldukça fazla tüketicisi bulunan kahvenin zamanla, butik kahveciliğe doğru evrilmesi de ne kadar çok rağbet gördüğünün en önemli kanıtı olarak gösterilebilir.

Bu kadar çok tercih edilmesi ve kahve kültürü üzerine yeni bir pazarın oluşmasının ardından, üretim ve yapım aşamaları da şekillenerek daha farklı tatlarda kahveler üretilmeye başlandı. Bu da kahve çeşitliliğini arttırırken, fiyatlarının da değişmesine neden oldu. Dünyanın en pahalı kahvesi olarak bilinen Kopi Luwak kahvesi şu an kilosu 350 dolar ila 500 dolar arasında bir fiyata satılıyor ve asıl önemli olan fiyatından ziyade nasıl yapıldığı.

Bu fermente işleminin ve misk kedilerinin dışkılamasının ardından eşsiz bir tada sahip olduğu belirtilen Kopi Luwak kahvesinin yılda sadece, ortalama 380 kg üretildiğini de belirtmekte fayda var.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.