Bilardo Masası Nasıl Yapılır?

Bilardo masası , üzerinde isteka sporlarının oynandığı sınırlı bir masadır . Modern çağda, tüm bilardo masaları (ister karambol bilardo , havuz , piramit veya bilardo için olsun) genellikle taş ocağından yapılmış arduvazdan yapılmış , kumaşla (genellikle çuha denilen sıkıca dokunmuş kamgarn yünden ) kaplı düz bir yüzey sağlar.

Parçalar ve ekipman

Minderler

Minderler bir masanın ahşap raylarının iç taraflarında bulunur . Yastık kauçuğuyla ilişkili birkaç farklı malzeme ve tasarım felsefesi vardır. Yastıklar, vulkanize kauçuk (sakız veya sentetik) gibi elastik bir malzemeden yapılmıştır . Yastık lastiğinin amacı, kinetik enerji kaybını en aza indirirken bilardo toplarının kauçuktan geri tepmesini sağlamaktır .

Minderin masa yatağına göre açısı olan ray minder profili, masa tiplerine göre değişmektedir . Amerikan bilardo masalarındaki standart, Amerika Bilardo Kongresi (BCA) tarafından tanımlandığı şekliyle 1 tabana sahip K-66 profilidir.

Bir karambol masasında K-55 profili kullanılır. K-55 yastıkları, geri tepme doğruluğunu ve hızını ayarlamak için kauçuğun üst kısmına vulkanize edilmiş, genellikle kanvas olan kumaşa sahiptir.

Snooker masaları, L77 profili gibi L şeklinde bir profil kullanır.

Yatak

Yatak masası – kumaş kaplı, yatay oyun yüzeyi – yüksek kaliteli ekipman üzerinde, çoğunlukla İtalya, Brezilya veya Çin’den gelen katı, pürüzsüz arduvaz levhalardan yapılmıştır. Küçük bilardo masaları yalnızca bir veya iki parça arduvaz kullanabilirken, karambol, İngiliz bilardo ve turnuva boyutundaki bilardo masaları üç tane kullanır. Tam boy bilardo masaları beş tane gerektirir. Levhalar arasındaki boşluk, sert kuruyan bir macun, epoksi veya reçine ile doldurulur, daha sonra bezle kaplanmadan önce dikişsiz bir yüzey elde etmek için zımparalanır. Birkaç arduvaz parçası kötü bir şekilde birleştirildiğinde reçinenin deforme olması ve düzgün olmayan bir oyun yüzeyine neden olması mümkündür; bir kez birleştirildikten sonra hareket etmek de zor olabilir.

İç pazar için masalar genellikle arduvaz yataklar kullanır, ancak arduvaz genellikle yaklaşık olarak daha incedir. Erken masa yatakları, kumaş kaplı ahşap tahtalardan yapılmıştır. Günümüzde, düşük kaliteli masaların yatakları için kullanılan ucuz ama çok sert veya dayanıklı olmayan malzemeler (örneğin çocukdinlenme odaları) hala ahşap, özellikleorta yoğunluklu lif levhavekontrplak, ayrıca çeşitli ticari isimler altında plastik ve diğer sentetik malzemeleri.

Kumaş

Bilardo bezi, masanın “oyun alanı”nın üstünü kaplayan özel bir kumaş türüdür. Hem raylar hem de arduvaz yatakları, genellikle yeşil renkli 21–24 onsluk bilardo beziyle kaplıdır ve çuha adı verilen dokuma yün veya yün- naylon karışımından oluşur .

İşaretler

Elmaslar geleneksel şekilleriolarak da bilinen manzaralar , banka veya tekme atışlarının hedeflenmesine yardımcı olmak için bazı masaların rayları boyunca hassas, eşit aralıklarla yerleştirilmiş konumlara yerleştirilmiştir. Her uzun ray boyunca yedi tane vardır ve her kısa ray boyunca üç tane vardır, dört köşenin her biri elmasların olduğu matematiksel sistemlerde bir diğeri olarak sayılır. hesaplamak için kullanılır. Bu manzaralar oyun yüzeyini eşit karelere böler. Kitaplar, hatta tüm kitap serileri, elmasları kullanarak nişan almanın geometrik ve cebirsel sistemleri üzerine yazılmıştır.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.