Ukrayna Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Ukrayna, Doğu Avrupa’da bir ülke. 603.628 km² yüz ölçümüyle tamamı Avrupa’da olan en geniş ülkedir. Doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatısında Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova ile kara sınırı vardır. Ayrıca güneyde Karadeniz ve Azak Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır.

Ukrayna yasama, yürütme ve yargının ayrı olduğu, yarı başkanlık sistemi ile yönetilen bir üniter devlettir. Başkenti ve en büyük şehri Kiev’dir. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana Ukrayna, yedek ve yarı askerî güçler de hesaba katıldığında Rusya’nınkinin ardından Avrupa’daki en büyük ikinci silahlı kuvvetlere sahiptir.

Ukrayna’da Etnik gruplar
%77,8 Ukraynalılar
%17,3 Ruslar
%4,9 diğer

Avrupa’nın hem karışıklık yaşayan, hem de gelişme ve ilerleme gösteren ülkesi Ukrayna Vatandaşlığı nasıl alınır?
Ülke vatandaşlığını alabilmek için dil eğitiminden anayasaya, oturma süresinden evliliğe kadar birkaç detayın gözden geçirilmesi son derece önemlidir. Yapılan değişiklikler sonrasında ülkenin hemen her noktasında birkaç bin göç kabul edebileceğini dile getiren Ukrayna, bazı şartların yerine getirilmesi sonrasında onay vereceğini vurgulamıştır. Gereken prosedürleri tamamladıktan sonra vatandaşlığı alabilmeniz daha kolay olacaktır.

Ukrayna vatandaşı olabilmek için iki yöntem vardır. Bu yöntemlerden biri evlilik yolu ile vatandaşlık, diğer yol ise iş kurarak ve ticaret yaparak vatandaşlık almaktır.

Evlilik Yolu ile Vatandaşlık Almak
Evlilik yolu ile vatandaşlık almaya karar verdiyseniz, öncelikle Ukraynalı biri ile evlenmeniz gerekmektedir. Evlendikten sonra Ukrayna’ya D tipi Vize ile giriş yapmalısınız. Bu giriş işlemi ardından Türkiye’den evliliğinize dair belgeleri istemelisiniz. Gelen belgeleri noter onaylı tercüman ile tercüme ettirdikten sonra Yabancılar Şube Müdürlüğüne teslim edin.

Hazırlayıp teslim ettiğiniz belgeler eğer kabul görürse 1 yıl boyunca oturma izni alacaksınız. Aldığınız 1 yıllık oturum izni süresi boyunca bir adet dil sertifikası edinmeniz gerekmektedir. 1 yılı başarı ile gerçekleştirirseniz kalan 2 senelik sürecide başarılı bir şekilde geçirmeniz gerektirmektedir. Böylece sizi mülakata çağıracaklar. Yasalar ve Kanunlar ile ilgili sorular, Ukrayna tarihi ile ilgili soruları cevaplamanız gerekiyor. Bunları doğru cevaplarsanız ve heyet uygun görürse vatandaşlık başvurunuz kabul olmuş oluyor.

Ticaret Yolu ile Vatandaşlık Almak
Ukrayna 2018 yılında yaptığı değişiklik ile yatırım yapabilme potansiyeli olan iş adamlarına, vatandaşlık verebileceğini dile getirmiştir. Bu bağlamda 3 bin civarında göç kabul edebileceğini ilan eden ülke, banka hesabınızda bulunan paraya bağlı olarak onay verebilecektir.

Ukrayna vatandaşlığı alabilmek için küçük bir işletmeniz olması yeterli değildir. Bunun yerine banka hesabında 100 bin dolar parası olan iş adamlarına vatandaşlık verilmesi uygun görülmüştür. Vatandaşlık alınabilmesi koşulu ise bu para karşılığı kurulan firmanın 5 yıl boyunca geçerliliğini sürdürmesidir.

Ukrayna sınırları içerisinde 100 bin dolarlık iş kurduğunuzda 5 yıl boyunca var olmaya devam ederseniz vatandaşlığı elde etmenize herhangi bir engel olmayacaktır.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir