Taze Kesilmiş Çiçekler Nasıl Hazırlanır?

Kesme Çiçek, bitkiden kesilerek elde edilen kesilmiş ve taze bir çiçek aranjmanında kullanılmaya hazır olan herhangi bir çiçek olarak dalı olarak tanımlanabilir. Buket ve aranjman yapan çiçekçilerde Kesme Çiçek mevcuttur veya bahçeden de kesilebilir.

Kesme Çiçeklerin çoğu, Özel Günler’deki hediyeler olarak, tek bir kesme çiçek olarak veya bir demet veya kesme çiçek buketi olarak gönderilen popüler ürünlerdir.

Güller,buket ve aranjman yapımında tercih edilen en popüler kesme çiçektir. Karanfiller, Gerberalar, Krizantemler de kesme çiçek pazarında büyük bir talep kitlesi olan ve yoğun olarak kullanılan kesme çiçeklerdir.

Şebboy,Lale,Glayör ve zambaklar ile antoryum ve orkideler de çiçek severler için altarnatif kesme çiçeklerdir.

İyi Bir Kesme Çiçeğin Özellikleri Nelerdir ?

Kesilmiş Çiçek aşağıdaki parametreleri karşılamalıdır.

 • Temizlik ve güzellik.
 • Taze ve tatlı koku.
 • Uzun kesilmiş boy.
 • Uzatılmış vazo ömrü.

Aşağıdaki özellikleri ile Kesme Çiçekler, yetiştiriciler ve tüccarlar için Kesme Çiçek ticaretini daha kârlı hale getirir.

 • Çiçek yatağının Metre kare ayağı başına daha fazla üretimi.
 • Pazarlama sezonu uzunluğu ve genişletilmiş üretim ile üretken bir yaşamın devamlılığı.
 • Taze Kesilmiş Çiçekler olarak pazarlanabilme yeteneği, ve kurutulmuş çiçekler olarak satılma imkanı.
 • Hastalık ve zararlılara karşı direnç.
 • Isıya ve kuraklığa dayanıklılık.
 • Hasat ve işlemek için nispeten kolay imkanlar.

Kesme Çiçek Bakımı Nasıl Olur?

Kesme Çiçeklerin Bakımı ve onları taze tutmak aslında kendi başına bir bilimdir. Kesme Çiçeklerin ömrünün daha uzun sürmesi için ilk adım, hızla suya yerleştirildiğinden emin olmaktır çünkü vazo içerisinde kalmış ancak suya temas etmemiş çiçekler ölecektir.

Hava, su ileten dokularda hızla hareket ettiği ve hücreleri tıkadığı için, kesilmiş gövdeler hemen suya yerleştirilmelidir. Bu nedenle, birkaç dakikadan daha uzun bir süre sudan arındırılmış bir Kesme Çiçeği, gövdenin suya geri döndüğü zaman suyun serbestçe hareket etmesini sağlayacak şekilde alt gövdenin küçük bir kısmının kesilmesini sağlamalıyız. Kesikler, gövdeye hiç hava girmemesi için su altında da yapılabilir. Dahası, kesilen çiçeklerin bakımı aşağıda verilen ipuçlarına uyarak yapılabilir.

 • Ticari çiçek koruyucuları Kesme Çiçeklerin ömrünü uzatır ve her zaman kullanılmalıdır. Bir çiçek koruyucu, sakarozun (şeker), asitleştiricinin – mikroorganizmaların bir inhibitörünün ve bir solunum inhibitörünün kompleks bir karışımıdır.
 • Kesme Çiçeklerin çevresindeki mikroorganizmaların büyümesini yavaşlatan çiçek koruyucusuna yardımcı olmak için, her zaman çiçek vazosunu veya kabını temizleyin.
 • Kesme çiçeklerinin saplarındaki tüm yaprakları, su yüzeyinin altında, bozulmaya başladıkları zaman çıkarın(suda bekleyen yapraklar pis koku yayarlar).
 • Kesilmiş çiçekleri bir veya iki saat boyunca serin bir yere koyun. Soğuk ortamlarda bekleyen kesme çiçekler daha az su kaybeder.
 • Sertleştirme denilen bir işlem , kesme çiçeğin yeni kesilmiş gövdesinin 110 derece Fahrenheit=43,3333333 Santigrat suya (artı koruyucu) yerleştirildiğinde maksimum su alımını sağlar .
 • Kesme Çiçeklerin yerleştirildiği çiçek kabının veya vazo suyunun seviyesini kontrol edin, gerektiğinde günlük olarak su ve koruyucu maddeler ekleyin.
 • Kesilen çiçeklerin iyi bir havalandırma yapmasına izin verin.
 • Kesme Çiçekleri sıcak veya soğuk hava akımı ve sıcak noktalarından (radyatörler, doğrudan ısı veya televizyon setleri) uzak tutun.
 • Meyve ve Kesilmiş Çiçekleri asla birlikte saklamayın. Elma, Kesme Çiçeklerinde yaşlanma veya çürümeye neden olan bir etilen gazı üretir.

Dünya ve Türkiyede ve Yozgat’ta Kesme Çiçek Ticareti

Dünyada kesme ciçek ticareti,kesme çiçek ticareti Avrupada Hollanda’dan Almanya’ya ve diğer avrupa ülkelerine ihrac edilmektedir.kesme çiçekte küresel ticaretin büyük bir bölümünü oluşturan AB içi ticaretinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Amerika’da, Kolombiya, ABD’nin en büyük tedarikçisi konumundadır. Japonya, tedarikçilerini Tayvan, Yeni Zelanda ve Avrupa’nın en önemli tedarikçileri olan daha çeşitli bir pazarlardan almaktadır.

Hollanda, işlem gören çiçeklerin çoğunu oluşturan Kesme Çiçeklerin hareketini kolaylaştırmak için iyi ve işlevsel bir ticaret sistemine sahiptir. Tüm dünyadaki Çiçek yetiştiricileri, ürünleri için uygun alıcılar bulmak için ünlü çiçek açık mezatlarda toplanırlar.

Çiçekler, mümkün olan en büyük çiçek çeşitliliğini yaratmak için çeşitli ülkelerden ithal edilmektedir.

Kesme Çiçek pazarında yeni kurulan oyuncular arasında Çin, Hindistan, Kore Cumhuriyeti, Malezya, Malavi, Meksika, Filistin, Peru, Güney Afrika ve Zambiya yer almaktadır ancak yeni ortaya çıkan iddialı rakipleri olarak Kenya, Ekvador ve Zimbabve Türkiyede ise Yalova,Antalya ve İzmir Menderes bölgesini sayabiliriz.

Yozgatta ise özellikle sarıkıya bölgesinde şakayık yetiştiriciliği yeni yeni yapılmakta olup cehirlik bölgesinde ise bu yöreye ait laleler ticari satışa yönelik olarak geliştirilmek istendi ise de proje rafa kaldırılmıştır.

Kesme çiçekler hakkında daha fazla bilgi için Bu konuda ayrıca ilginizi çekebilecek ilgili Kitaplardan bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.