Jant Nasıl Yapılır?

Jant, araçların aks sistemine bağlı olduğu bölümde bulunan ve lastiğin takıldığı arabanın hareket etmesi için dönen en önemli hareket aksamlarından birisidir. Aracın hareket etmesi için olmazsa olmaz parçalardan birisidir. Jantların birden çok çeşitleri bulunmaktadır. Şimdi jant çeşitlerini sizlere açıklayalım.

Jant Çeşitleri Nelerdir?

İç Lastiksiz Jant (Tubeless Jant)

Lastiğin içerisinde iç lastiği olmayan jantlardır. Bu jantlara sadece dış lastik takılır. Jantla lastiğin birbirine yapışması sonucu arada hava kaçması engellenir ve iç lastiğe ihtiyaç duyulmaz. Sadece jant ve dış lastikten oluşur. Türkiye’de ilk olarak 1980 yılında üretilmeye başlanmıştır.

  • 50 Lastik oturma açılı jant: Kamyonet lastikleri için üretimi yapılan jantlardır. Standart ve düşük profile sahip kamyonetler lastikleri içindir. Ölçüleri ise 13’’, 14’’, 17’’
  • 150 Lastik oturma açılı jant: Geniş kesitli lastikler için üretimi yapılan jantlardır. Ölçüleri 17,5’’, 19,5’’, 22,5’’
  • 50 Lastik Oturma açılı 4 parçalı jant: 80 serisi lastikler için üretimi olan jantlardır. Ölçüleri 20’’

İç Lastikli Jant (Tube Type Jant)

İç lastik kullanılan jantlardır. Bu jantların bazı bölümleri bulunur. Bunlar; segman, göbek, çemberdir. Bütün jantlarda bu bölümler bulunmayabilir. Bazı jantlarda segman ve çember yerine kombine çember bulunur.

Göbeksiz Jant (İspit Jant)

Bu jantları özelliği ise hem iç lastikli hem de iç lastiksiz olarak kullanılabilmesidir.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir