Dantel Nasıl Örülür?

Dantel 80’li ve 90’lı yılların ev aksesuarın da vazgeçilmez bir parçaydı. Hepimizin evlerinde televizyonun üzerinde, telefonun üzerinde, koltuk kollarında, evde bulunan bütün sehpaların üzerinde dantel örtüler bulunmaktaydı.

Aslında bu durum rahat hareket etmemiz durumunda bizi engelleyici bir durumdu. Telefon çalıyorsa eğer önce üzerindeki örtüyü kaldırmak gerekiyordu veya televizyon açılacaksa üzerindeki örtüyü bir kenara katlayıp koymak şarttı. Katlamak gerekiyordu buruşmaması açısından… çünkü dantel ütülemek de kolay değildi saatler süren ütüleme kolalama ve kurutma işlemleri… Bir bakıma bakıldığın da birçok alanda zorluktu dantel. Ama bembeyaz örtüler, el emeği göz nuru işlemeler de herkesin hoşuna gidiyordu. Hangimizin çeyizinde yok ki dantel! Dantel olmayan kız çeyizi olmaz. Havlu kenarlarına bile dikilen bu danteli aslında örmek de kolay değil.

dantel-ortuler-2

Bir yazıda ne kadar anlatılır bilmiyorum ama size dantel örmeyi anlatmaya çalışacağım. Bu arada çeyizimizdeki o danteller ne mı oldu? Çeyiz sandıklarımız da çocuk ve torunlarımıza bizden birer hatıra olarak kalması adına saklandı.

Dantelde ip seçimi oldukça önemli bir husustur. Seçtiğimiz örneğe uygun ipi seçmek gerekir. Yatak örtüsü öreceksel biraz daha kalın bir ip, masa örtüsü öreceksek de leke tutmayan ipler seçmek önemlidir. Dantel öremenin temeli tığ ve iple zincir çekmeyi bilmeye dayanır. Zincir çekmeyi bilen kişi bütün dantel modellerini yapabilir demektir. Peki zincir çekmek ne demek derseniz; ipinize uygun tığı seçmeniz gerekir. Numaralı olan tığlar ipinizin kalınlığı inceliğine göre değişir. Sol elinizin işaret parmağına doladığınız örgü ipinizin boşta kalan kısmını sağ eliniz ile tutmanız gerekir. Ayrıca sağ eliniz ile tığı da tutmanız gerekir. Tığ yardımı ile ipte bir halka oluşturup halkanın içinden ipi yavaşça çekip zincir çekmeye başlayabilirsiniz.

Bunu öğrendiğiniz anda modellerin bir çoğunu yapabilirsiniz. Model seçimi için de dergiler, dantel kitapları gibi modellerin olduğu yazılardan yararlanabilirsiniz. Hem de bu konudaki dergiler modellerin yapılışlarını da anlatıyor.

Hobi olarak başlayacağınız bu uğraş evinizi süsledikçe hoşunuza gidecek ve sizi rahatlatacak. Devamlı örmek, üretmek isteyeceksiniz e belki bunun sonucun da hobinizden para bile kazanabilirsiniz. Doğru ip, şiş, dantel modelini seçtikten sonra işiniz oldukça kolay.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir