Amerikan Güreşi Nasıl Yapılır?

Profesyonel güreş veya Amerikan güreşi, bir güreş türü. Tohumları Avrupa’da atılmış, sektörel atılımını ABD’de tamamlamıştır. Günümüzün en fazla tanınan profesyonel güreş organizatörü World Wrestling Entertainment (WWE) isimli ticarî kuruluştur.

Profesyonel güreş, bir eğlence gösterisidir. Yapılan maçların, yaşanan olayların, konuşmaların tamamı tasarlanmış bir senaryonun ürünüdür. Maçı kazanacak taraf maçtan önce belirlenmiştir. Fakat sonuçları güreşçiler, senaryo ekibi ve yetkililer dışında kimse bilmez.

Her sporcunun bir “gimmick”i, yani karakteri vardır. Mikrofon performansı, karizma ve ring içi yeteneği, bu sporda başarı için gerekli olan en önemli kriterlerdir.

WWE

World Wrestling Entertainment, Inc. (veya bilinen adıyla WWE), Amerikalı profesyonel güreş eğlence şirketidir ve bununla birlikte; film yayınları, müzikler ve halka yapılan genel ürün satışları yapmaktadır. WWE, 1952 yılında Jess McMahon ile Toots Mondt tarafından “Capitol Wrestling Corporation” adıyla kuruldu. 2014 yılından itibaren, yılda 300’den fazla program gerçekleştirmekte ve 150’den fazla ülkede, yaklaşık 36 milyon izleyiciyle dünyanın en büyük profesyonel güreş şirketi olarak kabul edilmektedir. Şirketin ana bina merkezi, Stamford, Connecticut’ta yer alırken; New York, Los Angeles, Londra, Şanghay, Tokyo, Singapur, Münih, Mumbai ve Meksiko şehirlerinde de diğer ofis binaları yer almaktadır.

Diğer profesyonel güreş şirketleri gibi; WWE’de de senaryolar, tamamen spor müsabakası amacıyla yazılmaktadır ve bununla birlikte hareketlerin doğru şekilde gerçekleştirilememesi ve hareketlerin gerçek olduğu için genellikle yaralanma ve ölüm ve sakatlanma riskleri bulunmaktadır. WWE’nin sahibi Vince McMahon, 1989 yılında; ilk atletik komisyon vergisini önlemek için karar almıştır. WWE, kendini 1980’li yıllardan beri halka “spor eğlencesi” olarak sunmaya çalışmaktadır ve şirketin gelir elde etmesi için ürünler satmaya başlamıştır.

Vince McMahon, şu an şirketin başkanı ve CEO’su konumundadır. Eşi Linda, çocukları Shane ile Stephanie ve damadı Paul Levesque (bilinen adıyla Triple H), McMahon ailesi şirketin 70%’lik öz kaynağına ve 96%’lık oy gücüne sahiptir. Ağustos 2014’te; Eminence Capital şirketiyle devam etmekte olan bir sorun nedeniyle, New York merkezli şirkete WWE’nin 9.6%’lık hissesini vermiştir ve McMahon ailesi, şu an WWE’nin 90.4%’lük bir hissesine sahiptir.

Şirket, tam olarak 21 Şubat 1980 tarihinde kurulmuştur ve daha önce, 1979 yılında Güney Yarmouth, Massachusetts’ta kurulan Titan Sports adıyla bilinmektedir. Capitol Wrestling Corporation’ın ismi; 1982 yılında World Wrestling Federation, WWF olarak değişti. Daha sonra ismi; 1998 yılında World Wrestling Federation, Inc., ardından 1999 yılında World Wrestling Federation Entertainment, Inc. ve son olarak, 2002 yılında ise World Wrestling Entertainment, Inc. olarak değiştirilmiştir.

2011 yılından beri, şirketin sadece yasal adı değişse de, şirket; yine “WWE” ismi olarak kendini tanıtmaya devam etmektedir.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir