Şiir Nasıl Yazılır?

Hepimiz içimizde romantik bir insan barındırırız. Kimi zaman bir olaya, kimi zaman bir kişiye ya da kimi zaman bir manzaraya karşı hissettiğimiz güzel duygularımızı kelimelere dökmek isteriz. Bu kelimelerle hissettiğimiz duyguların daha iyi anlaşılacağını düşünürüz. İşte bu noktada şiir türü devreye girer ve en hassas hislerimizi yansıtmamızı sağlar. Şiir nasıl yazılır sorusu da bu nedenle sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Şiir yazmak için biçimsellikten ziyade en başta kelimelere dökeceğimiz hislerimizin olması gerekir. Bu hisleri keşfettikten sonra şiir yazabiliriz. Şiirin ne olduğunu sorduğumuz zaman “kelimeler kullanılarak yapılan bir resim” ya da “kendini ifade etme aracı” ya da “güzelliğini teker teker gösteren bir şarkı” gibi cevaplar alırız. Bu güzel cevapları görünce de kendimizi şiir aracılığı ile ifade etmek isteriz.

Peki Şiiri Nasıl Yazabiliriz?

  • Şiir yazabilmek için öncelikle hislerimizin ve düşüncelerimizin olması gerekir. Şiirlerimizi okuyacak kişilerin bu hislerle bütünleşip bütünleşemeyeceğinden emin olmalıyız.
  • Daha sonra biraz araştırma yaparak şiir yazım türlerini gözden geçirmeliyiz. Örneğin her duyguyu kafiyeli şiirlerle anlatamazsınız. Bu nedenle şiir yazım türü ve anlatmak istediklerinizin uyum içerisinde olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
  • Kendinizi diğer şairlerden büyük görmemelisiniz. “Amaan falanca da şiir mi yazıyormuş? Ben ondan daha iyi yazarım” demek yapılacak en büyük yanlışlardan birisidir. Kendinize güvenmelisiniz ama böyle bir güven hırsı o da duyguları yanlış ifade etmeyi sağlar.
  • Tıkandığınız durumlarda bazı şairleri örnek alabilirsiniz. Yeni şiir yazanlar basit şiir yazan şairleri örnek alarak, onlar gibi çalışmalar yapabilir.
  • İlhamın nerede ne zaman geleceği belli olmaz. Bu nedenle yanınızda mutlaka not defteri ve kalem bulundurmalısınız. Örneğin otobüste camdan dışarıyı izlerken harika bir cümle aklınıza gelebilir, bunu yazmazsanız eve gidene kadar unutursunuz.
  • Sürekli olarak aynı şeyleri yazmamak gerekmektedir. Farklılaşmak yeteneğinizi de geliştirmenizi sağlayacaktır.
  • Acele etmemek en önemli kurallardan birisidir. Hemen bitireyim bu şiiri diye düşünürseniz özensiz bir şey ortaya koyarsınız. Gerekirse 1 ay bekleyin ve düzgün bir eser ortaya çıkarın.
  • Sözcükler arasında mutlaka ahenk olmalıdır.
  • Şairleri örnek almak gerekir ama asla taklit edilmemelidir.

Şiir Örnekleri

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.