Elektroşok Nasıl Çalışır?

Elektroşok silahı, kişiye önemli ölçüde zararı olmadan yüzeysel kas fonksiyonlarının ağrıya sebep olacak şekilde elektrik çarpması amacıyla tasarlanır.

Bu cihazların birden fazla türde kullanılan farklı tipleri mevcut. Sersemletici silahlar, coplar ve kemerler, oysa doğrudan temas yoluyla elektrik çarpmasına yönetmek için ince esnek teller aracılığıyla şok (yapılan elektrik silah, CEW) ve yangın mermiler. Uzun menzilli elektroşok mermiler sıradan av tüfeği ile ateş edilebilir ve teller gerekmez, hem de geliştirilmiştir.

Tarihçe

Bir NASA araştırmacısı olan Jack Cover, 1969 yılında Taser silahları geliştirmeye başladı. 1974 yılında, Cover çocukluk kahramanı olan Tom Swift’ten sonra isimlendirmeyi yaptı. Taser Kamu Defender kullanılan barut liderliğindeki onun itici olarak Alkol, Tütün ve Ateşli Silahlar Bürosu sınıflandırmak için silahın 1976 yılında John Cover patentini 1983 yılında Nova Technologies tarafından uyarlandı. XR-5000 ilk el tarzı mermi şok tabancası. XR-5000 tasarımı günümüzde yaygın olarak kullanılan kompakt el silahları için kaynak olarak kopyalanmıştır.

Çalışma Prensipleri

Elektroşok silah teknolojisi vücudun kas-tetikleme mekanizmaları geçersiz kılmak için geçici bir yüksek gerilim, düşük akım elektrik deşarjı kullanır. Alıcı elektroşok cihazına teller ile bağlı iki metal prob aracılığıyla tespit edilir. Alıcı bir elektrik akımı uygulanırken bir ağrı hissedebilir ve anlık felç olabilir. Vücudun daha hassas bölgelerine elektroşok cihazları uygulanırsa daha da ağrı verici olduğu bildirilmektedir. Şok tabancası için maksimum etkili alanlar göğüs kafesinin altı, omuzun üstü, kalçanın üstü vardır. Yüksek gerilimler kullanılır, ancak çoğu cihaz öldürücü olmayan akım kullandıkları için, ölüm genellikle oluşmaz. Ortaya çıkan “şok” kas spazmları olarak görünen kontrolsüz kas seğirmeleridir.

Elektroşok silahları iç devreler, oldukça basit osilatör , rezonans devresi (bir güç çevirici ) ve yükseltici trafo veya bir diyot – kapasitör gerilimi çarpan alternatif yüksek gerilim ve geçerli deşarj sağlar. Pillere ve modele bağlı olarak bir veya daha fazla güç olabilirı. Çıkış voltajı 100 V ile 6 KV aralığında olduğu iddia edilmektedir; akım şiddeti çıkışı 100-500 mA aralığında olduğu iddia edilmektedir; Bireysel darbe süresi 10-100 ms (mikro) aralığında olduğu iddia edilmektedir; impuls frekansı 2–40 Hz aralığında olduğu iddia edilmektedir verilen elektrik şarjı 500 MCU (15mC ila aralığında) ; Verilen enerji 0,9-10 J aralığında olduğu iddia edilmektedir. Bu hedef ile temas üzerine çıkış akımı elektroşok silahı iç devresi, deşarj dalga ve pil şartları hedef direnci, cilt türü, nem, vücut tuzluluğu, giyim gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır.

Talimatlar ve kılavuzlarda yer alan bilgiler yarım saniye şok süresi insanların büyük ölçüde şiddetli ağrı ve kas kasılmaları duymasına neden olacağını belirtiyor. İki üç saniye şok alıcının sersemlemesine ve yere düşmesine sebep olacaktır. Ve üç saniye boyunca alıcıyı sarsacak ve en azından birkaç saniye alıcıyı etkisiz bırakacaktır. Uluslararası birlikler Taser konusunda uyarıyor ” TASER cihazın elektrik yüküne sürekli maruz kalma (lar) genel bir yorgunluğa ve nefes yetmezliği gibi tıbbi risklere yol açabilir.“

Eski model Taser tabancalarında hiçbir otomatik durdurucu yoktu ve böylece pek çok subay potansiyel şüphelilerin yaralanması veya ölümüne sebep olmuş ve uzun bir süre bunu kullanmış. Şimdiki X26 modelinde beş saniyede otomatik durur ve daha sonra tetik başka bir “şok” göndermek için yeniden basılması gerekir. Uzun bir şok tetiğe sürekli basılı tutulduğunda olabilir ya da cihaz tam beş saniye geçmeden kapatılabilir.

Hukuki Konular

Elektroşok silahlar WaffG 2 tarafından Almanya’da yasadışı yapılmıştır ve onlarda sağlık riski teşkil etmediğini gösteren onaylı resmi mühür taşımamaktadır. Temmuz 2011 itibarıyla, böyle bir mühür piyasada herhangi bir cihaza yayımlanmamıştır. 40 Abs § 4 WaffG’a göre, Alman federal polisi istisna olarak onaylayabilir. Böyle bir özel satın alma, mülkiyet onay ve 31 Aralık 2010 yılına kadar yürürlükte geçiyordu. 1 Ocak 2011 itibarıyla, cihazların PTB onay ‘ın mührünü yasal taşıma saydı. Sahipleri önceki cihazlarını tutabilir, ama taşıyamaz veya bunları satamaz. Airtasers gibi bir mesafe üzerinde elektroşok silah etkili, ve bundan dolayı 1 Nisan 2008 tarihinden bu yana Almanya’da tamamen yasadışı edilmiştir.

İşkence

Birleşmiş Milletler İşkenceye Karşı Komitesi Tasers kullanımının neden olduğu akut ağrı, bir işkence biçimi olabilir diye bildiriyor ve bazı durumlarda ölüm ihtimaline karşı uyarıyor. Uluslararası Af Örgütü işkence olarak, cihazlar neden fiziksel acı için değil, aynı zamanda onların artan kötü potansiyeli sadece ilk yaralanmaları, sıradan polis cop yapmak gibi neden açısından algılanan “zararsızlık” için. Uluslararası Af Örgütü. Muhtemelen işkence derecesine varmayan aşırı elektroşok tabancası kullanımı birkaç sözde vakalarını rapor etmiştir. Onlar da, Amerikan polisinin, diğer elektro-şok cihazlarının kullanımı konusunda ve Amerikan hapishanelerinde geniş endişeleri artırdı (Uluslararası Af Örgütü ‘ne göre,) kişiler üzerinde acımasızca zor kullanabilmek için kullandı. Tasers ayrıca dayağın morluk gibi geleneksel işaretlerini bırakmayan bir yöntem olabilir.Aynı zamanda, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği İngiliz insan hakları örgütü Kardiyak Arrest Resist, bunların kullanımıyla ilgili endişelerini artırdı.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir