Ceviz Yağı Nasıl Yapılır?

Ceviz yağı, cevizden elde edilen yağdır, Yağ, çoklu doymamış yağ asitleri, tekli doymamış yağ asitleri ve doymuş yağlar içerir.

Ceviz yağı büyük ölçüde çoklu doymamış yağ asitlerinden (toplam yağların %72’si), özellikle alfa-linolenik asit (%14) ve linoleik asit (%58), oleik asit (%13) ve doymuş yağlardan (%9) oluşur.

Mutfak kullanımı

Ceviz yağı yenilebilir ve genellikle yüksek fiyatları nedeniyle gıda hazırlamada diğer yağlardan daha az kullanılır. Açık renklidir ve lezzet ve koku bakımından narindir ve cevizli bir kaliteye sahiptir. Şefler bazen tavada kızartmak için ceviz yağı kullansalar da, çoğu kişi yüksek sıcaklıkta pişirme için ceviz yağından kaçınır çünkü ısıtma yağın tadını azaltır ve hafif bir acılık verir. Ceviz yağı salata sosları gibi soğuk yemeklerde tercih edilir.

Soğuk pres ceviz yağı, yağın daha yüksek bir yüzdesinin kaybı nedeniyle tipik olarak daha pahalıdır. Rafine ceviz yağı, fındık etinde bulunan en yüksek yağ yüzdesini çıkarmak için ekspeller ile preslenir ve solvent ile doyurulur. Çözücüler daha sonra karışımın yaklaşık 400 °F’ye (200 °C) ısıtılmasıyla elimine edilir. Her iki yöntem de gıda sınıfı mutfak yağları üretir. Ceviz yağı, tüm fındık, tohum ve bitkisel yağlar gibi, sertleşebilir.

ABD’de satılan ceviz yağının %99’dan fazlası Kaliforniya’da üretilmektedir.

Sanatsal kullanım

Ceviz yağı, Rönesans ressamlarının kullandığı en önemli yağlardan biriydi. Kısa kuruma süresi ve sarı renk tonunun olmaması, onu iyi bir yağlı boya bazlı inceltici ve fırça temizleyicisi yapar.

Bazı ahşap işçileri , güvenliği nedeniyle, ahşap kaseler gibi yiyeceklerle temas edecek aletler için bir cila olarak ceviz yağını tercih eder. Ahşaba ince bir tabaka halinde uygulandığında ceviz yağı kuruduğu için acıma sorunu olmaz. Ahşap cilaları formüle etmek için yağ ve balmumu karıştıran insanlar, her iki bileşenin de yenilebilirliği nedeniyle ceviz yağına bir içerik olarak değer verir. Yağ tipik olarak 1/3 yağ ila 2/3 balmumu karışımı içinde balmumu ile birleştirilir.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.