Bateri Akordu Nasıl Yapılır?

Her müzik aletinde olduğu gibi bateride de “akord” çok önemli bir konudur, akordsuz bir müzik aletiyle müzik yapmanız söz konusu değildir. Bu yazımızda da bateri akordunun nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

Bateri Akordu Nasıl Yapılır?

Bateri akordunu yapmak oldukça özveri gerektiren bir durumdur. Sabır ve titizlik gerektiren işlerdendir. Bateristlerin büyük çoğunluğu kendi baterileri olmadan sahneye çıktıklarında bozuk bir bateri ile karşı karşıya kalmaları takdirde çoğunlukla çaresiz durumda kalmaktadırlar. Bateri akordunu optimum seviyeye ayarlamak oldukça bilgi ve uzun zaman gerektirmektedir. Baterinin hemen hemen her konuda olduğu gibi Bateri akordunu da düzenlemek çok meşaketlidir. Bateriler çeşitli derilere sahiptirler ve hepsi birbirinden farklı tonlar içermektedir. Bateri akordunun düzenlenmesinde çok etkili olan alt deri adı verilen bir yapı bulunmaktadır. Bu yapının mümkün olduğu kadar düzenli ayarlanması gerekmektedir. Zira alt deri, üst derinin tonlanmasında direkt etki etmektedir.

Bateri Akordu Nasıl Yapılır?

Şayet bateri yıpranmış bir deriye sahipse işimiz çok daha fazla zorlaşacaktır. Bateri akordunu düzenlemek için öncelikle yapacağımız iş bateri derisini gerginliğini düzeltmek için kullanılan vidaları uygun seviyede sıkmak gereklidir. Eğer vidaları fazla sıkarsak bateriyi düzeltmek bir yana daha da fazla bozabiliriz. Az sıktığımız takdirde bateriye en ufak bir faydası dahi olmayacaktır. Bunun için vidaları deriye monte ederken önce elimizle sıkıp daha sonra anahtarı kullanmalıyız. Hemen ardından bateri anahtarı ile vidaların hizasında bateriye vurarak çıkan seslere göre ince ayarları düzenleyebiliriz.

Bateri Akordunu Ayarlarken Dikkat Etmemiz Gerekenler;

Bateri akordunu ayarlarken öncelikle üst derinin alt deriden daha gergin olmasını sağlamalıyız. İki deri arasında bulunan gerginlik farkı bateriden çıkan tonun karakterini etkileyen en önemli etmenlerden bir tanesidir. Baterinizi ne kadar gergin veya pes tonlamanız müzik tarzları açısından son derece önem teşkil etmektedir. Şayet gergin olursa bu durumda Jazz, orta seviyede olduğu taktirde Funk, az gergin olduğu taktirde Latin, Rock tarzları açısından uygun olmuş olur. Şayet bu konuda yeterince tecrübeye sahip değilsek bateri gerginliğini gösteren bir cihaz yardımı ile bu konuyu kolayca halledebiliriz.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.