Satrançta İyi Bir Açılış Nasıl Yapılır‏?

 
Satranç oyunun açılış bölümünde doğru hamleleri yapabilmek önemlidir. Kim oyuna iyi bir şekilde başlamak istemez ki? Açılışta size yardımcı olacak 3 temel prensip vardır.

1. Kural : Aletlerinzi geliştirin. Piyonlar dışındaki taşlara alet denir. İyi bir başlangıç için şah dışındaki aletlerinizi oyuna sokmalısınız. Oyuna ilk girmesi gereken aletler  fller ve kalelerdir.

diyagram1
2.Kural : Merkezi ele geçirin. Satrançta ortadaki dört kare merkezdir. Bu dört kareyi savaştaki yüksek bir tepe gibi düşünebilirsiniz. O yüksek tepede ne kadar çok adamınız olursa o kadar iyidir.

diyagram2
3.Kural: Şahınızı güvenlik altına alın. Şahınız ordunun başkumandanıdır. Ona bir şey olmasını ve tabii ki mat olmasını istemezsiniz. O yüzden şahı savaş sahasının ortasında bırakmak istemezsiniz. Ne güzel ki rok diye özel bir hamle var ve bu hareket sayesinde şahınızı güvnliğe alabilirsiniz.

Atınızı ve Filinizi çıktıktan sonra rok atmayı ihmal etmeyin. Ve şahın önündeki 3 piyon adeta şahı koruyan bir duvar gibidir. Zorunda kalmadıkça o duvarda delik açmayın.

diyagram3
Diğer tavsiyeler:  Oyuna e piyonunu iki adım sürerek başlayın. Bu şekilde hem filinizin hem vezirinizin önünü açarsınız.

diyagram4
Yalnız iyi bir sebep olmadan vezirinizi erken çıkmayın çünkü ateş altında kalabilir. Atları ve filleri geliştirip rok attıktan sonra vezirinizi çıkın ve sonra da kaleleri açık hatlara getirmeye çalışın. Ayrıca taşlarınızı geliştirirken diğer taşlarınızın yolunu kapatmamaya çalışın. İyi bir sebep olmadan da açılışta aynı taşla iki kez oynamamalısınız. Bu zzaman kaybetmek anlamına gelir. Oysa açılışta biz aletlerimizi hızlıca geliştirmek isteriz. Bundan sonrası sizin becerinize kalmış. İyi oyunlar!

Yazıyı hazırlayan: FM Selim Gürcan

Etiketler : , , , , Nasıl Yapılır

Youtube Kanalımızdan Videolarımızın Tümünü İzleyebilir ve Abone Olabilirsiniz..! Youtube/NasilYapiliyor1

Dailymotion Kanalımızdan Videolarımızın Tümünü İzleyebilir ve Takip Edebilirsiniz..!  Dailymotion/NasilYapilir

Facebook Adresimiz..! Facebook/NasilYapilir

Facebook'ta Paylaş