Ford Mustang Nasıl Yapılır?

, Ford otomotiv tarafından üretilen spor bir arabadır. , 1964 yılından beri üretilmektedir. Özellikle ilk çıktığı pazar olan Amerika için efsane bir model olmuş. Yıllar geçtikçe hayranları milyonlara ulaşmış. Ford, satış ve beğenilerin çok olamasını fırsat bilerek, ’in farklı bir çok versiyonunu üretmiş. ’in bir modeli olan Shelby, tutulan ve dünyada adı en çok geçen serisidir. İnsanlara, nasıl bir spor arabaya sahip olmak isterdiniz diye sorulduğunda, mutlaka cevaplardan biri 67 Shelby 500 GT modelinidir.

Mustang, sinema dünyası dahil olmak üzere bir çok alanda kullanılmıştır. Geçmişin en popüler ünlülerinin mutlaka garajlarında olan bir araba haline gelmiş. Ve halen bu şekilde devam etmektedir. Zaten sevilmeyen bir araba olsa, 6 nesildir üretilmezdi.

, Ford tarafından Ford Falcon modelinden esinlenerek üretilen otomobil, ilk kez 9 Mart 1964’de Ford’un Michigan Dearborn’daki tesislerinde üretilmiştir. 17 Nisan 1964 yılındaki New York Fuarında görücüye çıkan otomobil 1964 yılında başrolünde Sean Connery’in oynadığı James Bond Goldfinger(Altın Parmak) filminde boy göstermiştir. Ayrıca 17 Şubat 2008’de ABD’de gösterime giren Knight Rider sinema filminde de kendi kendine hareket edebilebilen, konuşabilen akıllı otomobil KITT ise 5. nesil Ford Mustang GT500KR Shelby kullanılmaktadır.

2015 Yılında Ford Mustang ‘i yeniledi .

Convertible ve Fastback gövde tipleriyle piyasaya sürülen Mustang 2,3 EcoBoost ve 5.0 V8 motor seçenekleriyle alıcıya çıktı.

Shelby GT350 de bu kasa üzeride yeniden doğdu.

İsim

Ford,yeni bir spor araba tasarlamaya başladığında bu yeni arabaya, arabanın gücününü temsil edecek birkaç isim Mustang, Cougar, Torino, Venice üzerinde karar vermeye çalışıyordu. Aracın yönetici tasarımcısı John Najjar , 2.Dünya Savaşı P-51 Mustang savaş uçağı hayranıydı ve Mustang ismini Ford’a önerdi[2][3].Bu uçağın 2.Dünya Savaşındaki başarısı ve Ford’un üreteceği bu yeni arabaya yakışan bir isim olacağından, Ford yeni aracına “Mustang” ismini koymaya karar verdi.