Çiftetelli Nasıl Oynanır?

genellikle Marmara, Ege, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde oynansa da kulaklarımız nerede olursa olsun ritmine aşinadır. Müziğin ritmik yapısı genellikle aynı olsa da oynanışı bu yöreler arasında farklılıklar göstermektedir. Kol, göğüs ve göbek hareketleri yapılarak oynanan bir oyun türüdür. Bunlarla birlikte gerdan kırmayı da unutmamalıyız. Trakya’da yapılan düğünlerde gelin ve damadın dansından sonra genelde ilk olarak oynanır. Devamında farklı havalar ile düğün devam eder.

4/4 ritme sahip hareketli bir oyun havası olan çiftetellinin birçok çeşidi bulunur. Bu çeşitlerden en ünlüleri Trakya ve Bursa çiftetellileridir.

?

  • Çiftetellide önemli olan ilk nokta doğal olmaktır. Oynaması çok basit olan bir oyun olduğu için kasmanız, heyecan yapmanız sizi zora sokar ve doğallıktan uzaklaştırır.
  • Çiftetellide duruş standarttır. Vücut dik durur. Kollar iki yana açılır. Göğüs kabartılır ve parmak şıklatma hareketi yapılır. Unutmayın hareketi yaparken doğallıktan uzaklaşmamalı keyif almaya bakmalısınız.
  • Müziğin ritmi hareketli olsa da roman havası kadar hareketli değildir. Bu yüzden çok hareketli olmaya, sekme yapmaya çalışmayın ortada sırıtırsınız.

Çiftetelli karşılıklı oynandığı gibi toplu olarak da oynanmaktadır. Toplu olarak oynandığı zaman ayaklar tek tek ileri, sağa ve sola hareket ederek adeta tarayıcı gibi belli bir açıyla kendi etreafınızda dönecek şekilde hareketlendirilir. Vücut burada pek fazla hareket etmez. Ayaklar 90 derece dönerken vücut 45 derece dönmektedir. Bu noktaya dikkat etmelisiniz.

Genellikle Trakya Bölgesi’nde oynanan bu oyunlarda rahat hareket etmelisiniz. Eğer oynamayı bilmiyor ya da az biliyorsanız etrafınızda ya da önünüzde olan kişileri izleyerek öğrenebilirsiniz. Bu öğrenme metodu klasikleşmiş en iyi metotdur. Dikkat edilecek bir diğer nokta da oyunu oynarken sürekli kafanızın aşağıya bakmaması ve mimiklerle dansınızı desteklemenizdir.