Böbrek Nakli Nasıl Yapılır?

Canlı organ nakli yapılacaksa organı verecek kişi ve de hasta aynı hastanede ameliyata hazırlanır. Böbrek vericiden çıkarılarak özel bir solüsyonun içinde alıcıya nakledilir. Daha sonra alıcıya böbrek, atar damarı, toplar damarı ve idrar kanalı bağlanmak suretiyle nakil edilmiş olur. Bu işlem 2-2,5 saat sürmektedir.

Böbrek takıldığı anda çalışmaya başlar. Böbreği veren 1-2 gün içinde, alan ise 1 hafta ya da 10 gün içinde -herhangi bir komplikasyon görülmediği müddetçe- iyileşir.

Eğer böbrek ölmüş birinden alındıysa nakil bekleyen hastalara haber verilir. Bu hastalara bakanlık tarafından verilen listeden ulaşılır. Bunun dışında herhangi bir hastanın olması imkansızdır. Uygun görülen hasta ameliyata hazırlanır, genelde kısa sürmekle beraber en geç 24 saat içerisinde nakil işlemi gerçekleşmiş olur.

Kronik böbrek yetmezliği olan hasta diyalize bağımlı hale gelmişse hemen organ naklini düşünmek gerekir. Hayati önem taşıyan bu gibi durumlarda uzmanlar genelde hastanın akrabalarından böbrek bekler, uygun olmuyorsa kadavra listesine kayıt ederler. Kadavra listesine kayıt olan hasta, böbrek nakli için sıranın kendisine gelmesini bekler.