BlackBerry Z10 Video İnceleme


, ardı ardına gelen ertelemelerin ardından nihayet dün itibarıyla satışa sunuldu. BlackBerry firmasının (Evet, artık RIM yok.) yeniden hayata dönüşünü simgeleyen iki modelden biri olan Z10 (Diğeri de klavyeli model Q10.), şirketin BlackBerry 10 işletim sistemini kullanan ilk telefon olma özelliğine de sahip.
Kısa bir süre önce Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen Türkiye lansmanında deneme fırsatına eriştiğimiz telefonu, ardından ofisimize gerçekleştirdiği ziyaretiyle enine boyuna masaya yatırdık ve didik didik ettik…

Tasarım

BlackBerry Z10’un ön kısmında herhangi bir fiziksel tuş takımı yer almıyor. Tamamen dokunmatik olarak tasarlanan cihazın, 4.2 inç büyüklüğünde ekranı bulunuyor. 356ppi değerindeki bu ekran, 1280×768 çözünürlük sunuyor. 6.9mm boyutunda ve yaklaşık 138 gram ağırlığında olması, onu rahatlıkla tek elle taşıyabilmemiz ve kullanabilmemiz açısından çok önemli.

Gayet hoş bir tasarımı bulunan telefonun ön üst kısmında 2MP değerinde ön kamera, konuşmalar için hoparlör ve bildirim led’i bulunuyor. Sağ tarafında, ses tuşları ve sesli kontrol özelliğini aktifleştiren bir tuş yer alıyor. Sol yan tarafta, microUSB ve microHDMI girişlerini görüyoruz. Alt kısımda müzik ve videoların seslerini dışarı veren hoparlör yer alırken, üst kısımda da uyku, açma-kapama tuşu ve kulaklık girişini görüyoruz.

Cihazımınızın arkasını çevirdiğimizde, mat renkte, tırtıklı ve sağlam bir plastik kapak karşılıyor bizleri. Böylelikle herhangi bir düşme sonrasında çizilme ve daha kötüsü kırılma gibi durumlarla karşılaşmamız zorlaşıyor. Ortasında BlackBerry’nin parlak logosu yer alırken, sol üst kısımda da led ışığıyla birlikte 8MP değerindeki ana kamerayı görüyoruz.

Kapağı açıp, içeri baktığımızda ise, microSIM girişi, microSD kart girişi (64GB’a kadar artırılabilir. Telefonun dahili hafızası 16GB.) ve 1800 mAh değerdeki bataryayı görüyoruz.

Çift çekirdeğin gücü adına

BlackBerry Z10’da çift çekirdekli 1.5GHz değerde Krait işlemci kullanıyor. 2GB RAM ile desteklenen işlemci, Adreno 225 GPU’su ve Qualcomm MSM8960 Snapdragon çipsetiyle de telefonun güçlü bir hal almasını sağlıyor. Nitekim menüler arası geçişlerden aynı anda çalıştırılan uygulamalara kadar, telefonun performans düzeyinin iyi seviyede olduğu çok açık.

BlackBerry 10 işletim sistemi

Az evvel de belirttiğim gibi, menüler arası geçişler gayet akıcı. Herhangi bir donma ile karşılaşmadığımı söyleyebilirim. Bunun yanında, aynı anda yürüttüğüm birden fazla işlemde ve oynadığım 3D oyunlarda da gördüğüm üzere performansın gayet iyi olduğunu söyleyebilirim. Anlaşılan o ki, BlackBerry yetkilileri, gayet stabil bir işletim sistemi ortaya çıkarmış. Henüz bu sistemin yolun başında olduğunu ve zaman içinde gelecek düzenlemelerle birlikte daha da performansı olma ihtimalinin yüksek olduğunu göz önünde bulundurursak, iOS, Android ve Windows Phone 8’e çok güçlü bir rakibin geldiğini söyleyebiliriz.


Etiketler : ,,,,,BlackBerry Z10

Youtube Kanalımızdan Videolarımızın Tümünü İzleyebilir ve Abone Olabilirsiniz..! Youtube/NasilYapiliyor

Dailymotion Kanalımızdan Videolarımızın Tümünü İzleyebilir ve Takip Edebilirsiniz..!  Dailymotion/NasilYapilir

Facebook Adresimiz..! Facebook/NasilYapilir

Kaynak : DonanimHaber.Com ve Teknokulis.Com

Facebook'ta Paylaş