Amerikan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Birleşik Devletleri, elli eyalet ve bir federal bölgeden oluşan bir federal anayasal cumhuriyettir. Ülkenin çoğu, Kuzey ’nın ortasında, Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusu’nun arasında bulunmaktadır. Bu ülkenin vatandaşlarına Amerikalı veya Amerikan denir.

Kuzeyinde Kanada, güneyinde ise Meksika ile sınırı bulunur. Alaska bölgesi, kıtanın kuzeybatısında bulunarak doğusunda Kanada ve batısında Bering Boğazı’nın öbür tarafında bulunan Rusya’nın arasında bulunmaktadır. Hawaii eyaleti, Büyük Okyanus’un ortasında bulunan bir takımadadır. Ayrıca Karayipler ve Büyük Okyanus’ta bulunan denizaşırı topraklara sahiptir. Resmî kuruluş tarihi 4 Temmuz 1776’dır.

Doğuda Atlas Okyanusu’ndan, batıda Büyük Okyanus’a kadar 4.500 km genişliğindedir. Alaska ve Hawaii’yi de içine alan Amerika Birleşik Devletleri’nin 9 milyon kilometrekareden fazla yüzölçümü vardır. Hawaii ise, Büyük Okyanus’ta olup, kıta üzerindeki Amerika Birleşik Devletleri’nden 3.200 kilometre uzaklıktadır. Alaska 50 eyaletin içinde yüzölçümü en büyük olanıdır. Ülkenin güney tarafında bulunan Teksas bu bakımdan ikinci sırada gelmektedir. Amerika ülkesi, Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 49. sırada yer almaktadır.

Nasıl Alınır?

ABD vatandaşı olmanın birkaç yolu var. Bunlardan ilki ‘Greencard’ (Yeşil Kart). Çekilişle veya çalışma izni gibi yollarla elde edilen Greencard’ınızla ABD’de 5 yıl yaşadıktan sonra vatandaşlığa başvurabilirsiniz. Ancak bunun da belirli şartları var.

ABD’de yaşadığınız bu 5 yılın 30 ayını ABD’de geçirmiş, İngilizce öğrenmiş ve 18 yaşın üzerinde olmalısınız. Vatandaşlığa başvurduktan sonra, işlem sonuçlanana kadar ülkeyi terk edemezsiniz.

İkinci seçenek ise 1 milyon dolarlık şirket kurar veya hükümetçe belirlenen bir bölgede 500 bin dolarlık yatırım yaparsanız süresiz oturma izniniz oluyor. Ve beş yıl Amerika’da bulunursanız vatandaşlık geliyor.

Amerikan Vatandaşlığına Başvuruda Bulunmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Green Card sahibi olmak (Green Card statüsünde Amerikan Vatandaşıyla evliyse 3 yıl, evli değilse 5 yıllık sürenin en az yarısını kapsayan sürede bizzat Amerika Birleşik Devletlerinde yaşamış olmak)
  • Green card sahibi olarak belli bir süre ABD’de yaşamak ( Başvuru sahibinin greencard alışından sonra en az 30 ay fiilen Amerika’da yaşamış olması gerekmektedir; Bu süre greencard’ı evlilik üzerinden alıp halen evliliği devam ettiren greencardlılar için 18 aydır.)
  • Vatandaşlık sınavını geçmek ( Amerikan yurttaşlık bilgisi testi ve İngilizce testi)
  • Amerika Birleşik Devletlerine bağlılık yemini etmek ‹
  • İyi ahlaklı ve erdemli karaktere sahip olmak
  • Başvuru yapılan eyalette en az 3 ay oturma zorunluluğu

Amerikan Vatandaşlığı İçin Greencard

Green card çekilişlerine katılmak ve şansınızı deneyip 5 yıllığına Amerika vatandaşlığı almaktır. Bizler Türk insanı olarak şansımızı denemeyi ve yer yer şansımızı zorlamayı severiz. Bu nedenle ülkemizde her yıl milyonlarca insan green card çekilişlerine katılır ve şansını bu konuda denerler. İşimizi şansa bırakmak tek ihtimalimiz olmasa da, ülkemizin şu anki mevcut umutsuzluk koşullarında birçok insanın başvurduğu yöntemlerden biridir.

Green Card Nasıl Alınır?

Green Card, şansa dayalı bir sistemle dağıtılıyor. Liseyi bitirmiş olmanız ya da minimum 2 yıl boyunca bir iş yerinde çalışmış olmanız durumunda yeşil kart başvurusu yapabiliyorsunuz. Ardından bir çekilişe katılıyor ve çekilişte kazanan 50.000 kişi arasında yer alabilirseniz de Green Card sahibi olabiliyorsunuz. Çekilişin yanı sıra Green Card sahibi olmak için farklı yollar da var; ancak işinizin çok kolay olmadığını bilmenizde fayda var.

Amerikan Vatandaşlığı İçin Evlilik

Bir Amerikalı ile evlenmiş olmanız sizin de Amerikan vatandaşı olmanızı sağlamıyor. Öncelikle, evliliğinizi kanıtlayarak(Amerika’da evlenirseniz daha kolay; ancak vize alarak gitmeniz kolay olmayabilir.) Green Card alıyorsunuz ki bu işler minimum 3 ay sürüyor. Ardından 5 yıl boyunca Amerika’da yaşama ve çalışma hakkınızla beraber pek çok hakkınız bulunuyor olsa da vatandaşlık için beklemeniz gerekiyor. 5 yılın sonunda vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.