Alüminyum Folyo Nasıl Yapılır?

Alüminyumun doğadaki en önemli hammaddesi boksittir. gıdaların korunmasında kullanılan bir maddedir ve % 98 saflıktadır. , 0.2 mm’den daha ince olarak alüminyum malzemeden üretilir. Genel olarak kullanılan alüminyum folyolar 0.006 ve 0.2 mm kalınlıkları arasındadır. Bu kadar ince olan folyonun en belirgin fiziksel özelliği esnekliği ve yumuşaklığıdır. İncelik ve yumuşaklıklarından dolayı kolayca zarar görebilme özellikleri de olan bu malzemeler plastik, kağıt vb. gibi başka malzemelere kaplanıp, o malzemeleri daha kullanışlı hale getirmek için de kullanılırlar. Alüminyum folyoyu, jips ve hafif yiyecek paketlemede kullanılan plastik filmlerle karıştırmamak gerekir. Meyve suyu kutuları ve kahve torbaları gibi paketlemede çok ince 5 µm kalınlıkta kullanılır. ile bu maddeler uzun süre taze ve korunaklı kalır.

Alüminyum üretimi için;
Alüminyum külçe, sıcak olarak açılır ve 2 ila 4 mm kalınlığa kadar indirilir. Daha sonra soğuk açma işlemi ile 5 ila 400 µm kalınlığa kadar açılır.

Alüminyum Folyo kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Alüminyum folyoyu özellikle asitli ve yüksek ısıda pişirilen yiyecekleri, dondurulmuş gıda maddelerini sarmak için kullanmaktan kaçınabiliriz..
  • Alüminyum folyo yerine yağlı kağıtlar, paslanmaz çelik kaplar, fırına girebilen karton gıda kapları kullanmaya çalışabiliriz.
  • Alüminyum folyo besinlerin pişirilme ve ısıtma işleminde kullanılmamalıdır.
  • Buzdolabında alüminyum folyo ile sağlıklı saklama yapılabilmektedir fakat yiyeceklerin ıslak, asidik-bazik,yada çok tuzlu karakterde olmamasına dikkat edilmelidir.

Alüminyum zehirlenme belirtileri
İnsan vücudunun gereğinden fazla alüminyum alması halinde bunama, böbreklerde hasar, karaciğerin fonksiyonlarının bozulması, gastroenterit, iştahsızlık, denge kaybı, nefes darlığı, psikoz, adale ağrıları, vücut yapısının zayıflaması gibi etkiler meydana gelmeye başlar. Bu konuda yapılan araştırmalarda parkinson, alzheimer, kelimelerin telaffuz edilememesi, hareketlerdeki koordinasyon kaybı gibi nörolojik sorunların sebebi olarak alüminyumun etkili olduğu tespit edilmiştir. Özellikle diyaliz hastalarının folyodan uzak durması gerekir.

1 Yanıt to “Alüminyum Folyo Nasıl Yapılır?”

  1. mehmet yılmaz dedi ki:

    bu site çok güzel kayıt olmak istiyorum